****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

دوشنبه 12، اسفند 1398
شستن فرش با وایتکس

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)، به نقل از زیلومه، این نگهداری در درجه اول مراقبت برای کثیف و فرسوده نشدن این بافته‌های ارزشمند است و در مرحله دوم روش‌های صحیح شست‌وشو بدون آسیب رساندن به بافت آن، که بسیار مهم است. در میان روش‌های مختلف شست‌وشو، شستن فرش با وایتکس ، از حساسیت زیادی برخوردار است که در این مقاله سعی می‌کنیم که شما را با این روش به‌طور کامل آشنا کنیم.
اهمیت نگهداری درست از فرش

مشخص است که به خاطر ارزشمند بودن این وسایل زینتی و درعین‌حال کاربردی بودن، نگهداری از آنها اهمیت زیادی دارد؛ نگهداری فرش به صورت صحیح، طول عمر آن را افزایش می‌دهد و علاوه بر اینکه در طول مدت استفاده، آن را زیباتر و شکیل‌تر نگه می‌دارد، از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است. همان‌طور که حتما تا به حال تجربه کرده‌اید مقدار پولی که شما برای خرید یکی از این زیراندازهای زیبا و اصیل پرداخت می‌کنید مبلغ کمی نیست و در صورت مراقبت نکردن از آنها باید هر یک یا چند سال، هزینه‌های زیادی را به خود تحمیل کنید.
تاثیرات مواد شوینده شیمیایی بر فرش

این مواد همان‌گونه که به سرعت فرش را تمیز می‌کنند و روش استفاده از آنها بسیار ساده است، ممکن است در صورت درست استفاده نکردن و رعایت نکردن مقدار مورد استفاده مضراتی هم داشته باشند. شامپوهای مخصوص و یا سایر مواد شوینده شیمیایی به دلیل اینکه از حلال‌های قوی شیمیایی تشکیل شده‌اند، اگر به تناسب با آب مخلوط نشوند یا در استفاده از آنها افراط شود، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای شما به همراه داشته باشند. یکی از آثار مخربی که این مواد دارند آسیب رساندن به الیاف و بافت است که این معمولا در اثر قدرت بالای حل‌کنندگی مواد شیمیایی و ترکیب نکردن متناسب آنها با آب پیش می‌آید. برای شستن فرش با وایتکس هم باید بدانید که چگونه از این مواد استفاده کنید.

مزایای شستن فرش با وایتکس

حتما تا کنون شنیده‌اید و یا اعتقاد دارید که یکی از قوی‌ترین مواد شوینده شیمیایی وایتکس است که به دلیل قدرت پاک‌کنندگی بالای آن، برای پاک کردن لکه‌های قوی از البسه رنگ روشن یا سطوح مختلف از آن استفاده می‌شود. در خصوص فرش نیز همین‌گونه است، شستن فرش با وایتکس یکی از روش‌های تقریبا متداولی است که ما معمولا برای بهتر پاک شدن سطح آن یا زدودن لکه‌های قوی، به کار می‌گیریم. البته برای نگهداری فرش و مراقبت از آن باید در استفاده از این ماده احتیاط کرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد؛ اما شستن فرش با وایتکس مزایایی دارد که در میان افکار عمومی جا افتاده است:

    از میان بردن لکه‌های عمقی و کهنه
    مکملی مناسب و قوی در کنار دیگر شوینده‌ها
    بهترین پاک‌کننده فرش‌های روشن یا سفید
    پاک کردن لکه‌های تیره

معایب شستن فرش با وایتکس

همان‌گونه که استفاده از این ماده بسیار مفید نشان می‌دهد و شما را سریعا از شر لکه‌ها خلاص می‌کند، ممکن است ضررهایی نیز به همراه داشته باشد که برخی از آنها جبران شدنی نیستند. شستن فرش با وایتکس باید بسیار با احتیاط انجام شود و اصول آن به خوبی رعایت شود که در بخش بعدی به آنها اشاره خواهیم کرد. در ادامه با معایب احتمالی استفاده از این ماده اشاره می‌کنیم:

    سفید شدن قسمتی از فرش یا ایجاد لکه‌های سفید روی سطح فرش.
    از بین رفتن یا پوسیدگی بافت‌های زیرین فرش و تاروپود آن به دلیل قدرت حل‌کنندگی بالای وایتکس.
    کوتاه شدن عمر زیرانداز شما به دلیل به مرور ضعیف شدن الیاف آن.
    تغییر رنگ احتمالی که بر اثر شستن فرش با وایتکس اتفاق می‌افتد و ممکن است برای اولین بار به خوبی قابل مشاهده نباشد و به مرور زمان خود را نشان دهد.

مراحل صحیح شستن فرش با وایتکس

مراحل صحیح شستن فرش با وایتکس
با توجه به مزایا و معایب شستن فرش با وایتکس ، باید در استفاده از این روش بسیار دقت کنید و همیشه آخرین راهکار برای پاک کردن لکه‌ها استفاده از این ماده باشد، چراکه حتی با در نظر گرفتن محاسن آن، ممکن است ضررهایی به بافت فرش شما وارد کند که معمولا جبران‌پذیر نیستند. یکی از نکات مهمی که پیش از استفاده از این روش باید آن را در نظر داشته باشید، دقت کردن به جنس الیاف است، برخی از آنها به هیچ عنوان نباید با مایع سفیدکننده شسته شوند و این معمولا در برگه دستورالعمل فرش شما قابل مشاهده است. در ادامه به مراحل صحیح استفاده از این ماده می‌پردازیم:

    آماده‌سازی

برای نگهداری فرش به صورت صحیح در نخستین مرحله باید سطح آن را به خوبی از وجود آلودگی‌هایی مانند خاک یا گرد و غبار پاک کنید، برای این کار تمام سطح آن را با دقت جاروبرقی بکشید. ممکن است اجسام چسبنده روی بافت باشند که پیش از شست‌وشو حتما باید برداشته شوند و این عمل را می‌توانید با استفاده از چاقو انجام دهید. برای شستن فرش با وایتکس استفاده از دستکش پلاستیکی و ماسک را فراموش نکنید و اگر در فضای باز نیستید، پنجره‌ها را باز بگذارید. در مرحله بعد مقدار تقریبی یک فنجان وایتکس را با یک گالن آب تمیز ترکیب کنید.

    شست‌وشو

پس از آماده کردن ابزار لازم، نوبت به شست‌وشو می‌رسد. برای شستن فرش با وایتکس ابتدا بهتر است مایعی را که ترکیب کرده‌اید در یک ظرف اسپری بریزید، اگر فرش ما سفیدرنگ باشد نگرانی زیادی ندارید اما در غیر این صورت بهتر است ماده ترکیبی خود را به دقت روی تمام سطح فرش به صورت یکسان اسپری کنید تا پس از شستن قسمتی از آن روشن‌تر نشود. پس از این کار باید مدت سی دقیقه یا یک ساعت درنگ کنید و سپس فرش را با آب تمیز کاملا بشویید تا ماده‌ای روی آن باقی نماند؛ سپس می‌توانید به وسیله برس و ماده شوینده معمولی فرش را شست‌وشو دهید و دوباره به خوبی آب بکشید تا روی سطح آن و لایه‌های زیرین هیچ ماده‌ای باقی نماند.

نظرات کاربران

کد امنیتی