****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

جمعه 02، فروردین 1398
چگونه یک فرش ماشینی خوب بخریم؟

چگونه یک فرش ماشینی خوب بخریم؟

 

اگر قصد خرید فرش را دارید یا حتی اگر تازه عروس هستید و میخواهید فرش جهیزیه تهیه کنید باید بدانید حتی اگر از بهترین پارکت ها و کف پوش های خانه هم رونمایی شود، باز هم در هر خانه ی ایرانی قالی و طرح و نقش دلربای آن حرف اول را میزند.

چرا که یک پارکت تنها حکم کف پوشی برای خانه را دارد که شاید کمی هم جنبه ی تزیینی داشته باشد.

اما قالی جدا از رنگی که به فضای خانه میپاشد نقش یک محافظ برای پا را به خوبی اجرا میکند.

فرش دستباف یا فرش ماشینی، تفاوتی نمیکند چه چیزی نوازشگر کف پاهای شماست چیزی که مسلم است آن است که سلامت همه آفاق در سلامت توست.

این روزها آنقدر انواع کارخانه های فرش در سراسر ایران سر برآورده اند که یقینا هر کسی را در انتخاب درست سردرگم میکنند؛ کیفیت یک امر اتفاقی نیست بلکه حاصل تلاش شبانه روزی گروهی است که بی وقفه کار میکنند تا کیفیت کالایی را ضمانت کنند و در عین حال مطمئن باشند خریدار از خرید خود ناراضی نخواهد بود.

کیفیت برای هرکس تعریف خاص خود را دارد؛ برای عده ای کیفیت در طرح زیبا و زنده ی فرش خلاصه میشود و برای عده ای دیگر نوع بافت و تراکم و جنس فرش دارای اهمیت میباشد.

اما در دایره ی کیفیت باید همه ی اینها به صورت یکجا وجود داشته باشد.

به طور کلی اگر بخواهیم یک فرش خوب را از همه ی ابعاد بسنجیم باید به:

  • نوع کاربرد فرش
  • زیبایی طرح و نقش فرش
  • قیمت فرش
  • کیفیت بافت و مواد اولیه ی فرش

دقت کنیم.

که تک به تک به هر یک از این موارد خواهیم پرداخت.

اما به طور کلی با دانستن یکسری نکات با دیدن طرح و نقش های رنگ و وارنگ دچار سردرگمی نخواهید شد.

از اصلی ترین نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد میتوان به: کیفیت الیاف فرش، عدم پرز دهی آن، نوع بافت و میزان تراکم فرش اشاره کرد.

نوع کاربرد فرش

هنگام خرید فرش به محلی که قرار است آن را پهن کنید توجه نمایید و متناسب با نیازتان فرش را انتخاب کنید. البته گاهی ممکن است از فرش های خاصی نام ببرند که برای مکان هایی مثل اتاق خواب و آشپزخانه مناسب هستند اما در واقعیت اینگونه نیست؛ مثلا فرش های گل برجسته نمیتوانند انتخاب خوبی برای مکان های پر رفت و آمدی چون پذیرایی باشند چون پا خور مناسبی ندارند و معمولا دارای کیفیت پایینی هستند، گل های برجسته آن ها نیز تا اولین شست و شو دوام دارند و بعد از آن  هم سطح با بافت اصلی فرش میشوند. تمیز کردن آنها نیز مشکل است.

فرش های رنگی کیفیت الیاف پایینی دارند و به دلیل جنس نامرغوبشان بسیار هم سنگین هستند. این فرش ها برای اتاق خواب طراحی شده اند اما در اصل نمیتوانند انتخاب مناسبی باشند چرا که ممکن است آلرژی زا باشند، مخصوصا اگر قصد خرید آن را برای اتاق کودک خود دارید باید کمی در انتخاب خود تامل کنید.

زیبایی طرح و نقش فرش

فرش ایرانی در هر نوعی که باشد هنری اصیل است که زیبایی رج به رج آن بر هیچ کس پوشیده نیست.

امکان ندارد کسی قصد خرید فرش را داشته باشد و نتواند از میان این همه طرح و نقش گوناگون فرشی را طبق سلیقه ی خود پیدا کند.

چیزی که حائز اهمیت است این است که فرش باید در کنار دیگر عناصرزیبایی محیط خانه را دوچندان کند بنابراین قبل از خرید فرش باید به خانه و وسایل آن توجه کنید و فرشی را انتخاب کنید که در کنار دیگر المان ها به خوبی ساختاری دلنشین را بسازد.

 

قیمت فرش

چیزی که عیان است تفاوت قیمت فرش دستبافت و فرش ماشینی است، اما اگر بخواهیم جزییات این دو محصول را بررسی کنیم و دلیل این تفاوت قیمت را بدانیم خواهیم فهمید فرش دستباف نه فقط بخاطر اینکه هنر دست و حاصل زحمت یک هنرمند قالی باف میباشد که بخاطر جنس نخی که در تار و پود آن بکار رفته گرانتر میباشد.

فرش های دستباف از جنس ابریشم و پشم هستند در صورتی که فرش های ماشینی عموما از الیاف پلی پروپلین و نایلون تهیه میشوند.

درهر صورت فرش های ماشینی قیمت های مشخص و ثابت تری دارند و هرچه تراکم فرش بالاتر میرود قیمت آن نیز بیشتر میگردد.

شرکت فرش شادمان با انواع متنوعی از فرش های ماشینی در طرح ها و قیمت های متنوع مجموعه ای از فرش ها را پیش روی شما گذاشته تا بتواند هرکسی را با هرنوع سلیقه ای راضی کند.

 

کیفیت بافت و مواد اولیه ی فرش

اندازه ی فرش بسته به نیاز افراد متغیر است، و در اندازه های 6 ، 9 و 12 متری موجود میباشد ولی در رابطه با کیفیت یک فرش باید تراکم فرش را مورد توجه قرار داد، هر چه شانه و تراکم فرش بالاتر باشد فرش ریز بافت تر بوده و لطافت بیشتری دارد همچنین گرد و غبار کمتری را جذب میکند.

شرکت شادمان با افتخار فرش ها را در تراکم های 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه پیش روی شما عزیزان قرار میدهد.

در میان تمامی فرش های گفته شده اندازه و تراکم های نامتعارفی نیز وجود دارند که شاید خواهان کمتری داشته باشند؛ فرش های 4 ، 15 و 24 متری در تراکم های 500 تا 2000 شانه وجود دارند که هرکس بسته به نیاز خود دست به انتخاب میزند.

 

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرند:

اگر از آن دسته افرادی هستید که به گرد و غبار آلرژی دارید، فرش های فانتزی انتخاب مناسبی برای شما نیستند چرا که این فرش ها گرد و غبار را براحتی به خود جذب میکنند و در صورتی که مواد غذایی لا به لای پرز های آنها برود براحتی نمیتوان تمیزشان کرد.

جدا از آن چون در الیاف بکار رفته در فرش های ماشینی نایلون بکار رفته مو و آلودگی را به خود جذب میکنند، در هر حال نمیتوان از این مورد چشم پوشی کرد اما اگر تراکم فرش بالا باشد به دلیل اینکه تعداد گره ها در آن بیشتر است درصد جذب گرد و غبار پایین تر می اید اما فرش های  دستباف چنین موردی را ندارند و جذب آلودگی در آنها بسیار پایین است.

همچنین فرش ماشینی که در بافت آن از اولفین ستفاده شده هم جذب آلودگی کمتری دارد و در برابر رطوبت نیز مقاوم است؛ اما در مقابل زود تغییر شکل داده و کش می آید. از سوی دیگر فرش هایی که تار و پودی از جنس نایلون دارند نسبت به فرش های دیگر ارزانتر و با دوام تر هستند و دیرتر تغییر شکل میدهند.

جمع بندی تمام نکاتی که گفته شد خلاصه میشود در اینکه:

  • فرش هایی با ریز و تراکم بالا برای مکان های پر رفت و آمد مناسب است.
  • بهتر است در مکان هایی که رطوبت زیادی دارند از فرش های نایلونی استفاده نشود.
  • فضایی با نور کم فرشی روشن را میطلبد و بالعکس فضایی که پر نور است بهتر است فرشی با رنگ غالب تیره داشته باشدو البته به بزرگ و کوچک بودن فضا هم باید توجه کرد.
  • فرشی مناسب است که با سلیقه ی ما هم تراز بوده وبا توان خرید ما هماهنگ باشد.
  • در طراحی و بافت یک فرش خوب تمامی اصول درست بافت رعایت شده است.

 

با آرزوی شادکامی امیدواریم در نهایت از انتخاب خود راضی باشید.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی