****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

شنبه 10، خرداد 1399
سادگی و برازندگی در خانه آرایی

سادگی و برازندگی در خانه آرایی

 

هر دکوراتوری میداند قواعد دکوراسیون داخلی شبیه بازی است که براحتی میتوان در آن برنده ی میدان بود و به سادگی باخت.

هر چیزی برای خود ساختار و الگوی مشخصی دارد و دکوراسیون خانه نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ اگر این اصول را بدانید گام بزرگی در جهت دکور درست خانه ی خود برداشته اید.

در این مقاله قصد داریم راهکارهای ساده ای را بگوییم که با استفاده از آنها میتوانید محیطی سرشار از عشق و آرامش بسازید.

 

 

 

 

نقشه ی راه داشته باشید

پلان اولیه و ساده ای از محیطی که میخواهید دکوراسیون آن را انجام دهید، شخصا تهیه کنید و محل قرار گیری تمام اجزای محیط را اعم از اتاق ها، سالن، پنجره و درها به دست آورید. محل قرار گیری پریزهای برق و تورفتگی ها و فرورفتگی های خانه را فراموش نکنید؛ و هر کجا که برای خرید میروید نقشه ی خود را همراهتان داشته باشید.

 

سبک خود را بشناسید

تلاش کنید که بفهمید سبک مورد علاقه ی شما چیست، برای فهمیدن این موضوع باید وقت بگذارید و انواع دکوراسیون های مختلف را به دقت بررسی کنید، صفحات اینترنت، مجلات مختلف، برنامه های تلویزیونی و... میتوانند منبع خوبی برای الهام گرفتن باشند. آدمی اگر به دنبال چیزی باشد قطعا آن را خواهد یافت؛ خواه ناخواه زمانی که در حال بررسی انواع مختلف دکورها و نحوه ی چیدمان وسایل هستید به دکوراسیون مغازه ها و خانه های مختلف نیز توجه بیشتری خواهید کرد و بهتر میتوانید نحوه ی چینش رنگ ها در چرخه ی رنگ را رعایت کرده و نوع علایق خود را بشناسید.

 

نواحی زرد را مشخص کنید

نقاطی در خانه هست که تحت هیچ شرایطی نباید با وسیله ی دیگری جز با همان وسیله ای که در نظر گرفته شده، پر شود؛ به این نواحی، زرد گفته میشود و باید دقیقا مشخص شوند. محل قرار گرفتن وسایلی چون آینه های دیواری، طاقچه، شومینه ها و کمد دیواری که از پیش تعیین شده هستند و داخل دیوار کار گذاشته اند را مد نظر قرار داده و با توجه به محل قرار گیری آنها نحوه ی چیدمان خود را تعیین کنید.

 

جزئی نویس باشید!

به صورت کلی همه ی ما میدانیم هر خانه ای یا هر محل کاری به چه چیزهایی احتیاج دارد، چیزی که هر خانه ای را با دیگری متمایز میکند جزئیات آنجاست. اینکه شما تصمیم بگیرید یک دست میز ناهارخوری بخرید کافی نیست بلکه باید دقیقا بدانید میز ناهارخوری چه رنگی داشته باشد، تعداد صندلی ها و ارتفاع میز چقدر باشد و از چه جنس و نوعی بوده و اصلا بودجه ی شما برای خرید چه قدر است.

نوشتن جزئیات هر چیزی روی کاغذ و همراه داشتن آن هنگام خرید هم از سردرگمی جلوگیری میکند هم از اتلاف وقت؛ چرا که به خوبی میدانید چه میخواهید و یک راست به سراغ خرید همان میروید.

 

از کل به جز برسید

قبل از اینکه دست به خرید بزنید نگاهی به صورت کلی محل مورد نظر خود بیندازید و رنگ کف پوش ها و کابینت ها را مد نظر داشته باشید؛ برای خرید نیز اول از وسایل بزرگی مانند فرش، پرده و مبلمان و ازین قبیل وسایل شروع کنید.

بقیه ی وسایلی که میخرید باید از نظر طرح و رنگ با باقی وسایل هماهنگ باشند.

به همین دلیل است که باید از کل به جز برسید یعنی چیزی را محور قرار داده و سایر اجزا را در حول محور آن پیش ببرید. مثلا رنگ پس زمینه ی فرش یا مبلمان، در این صورت چیزی را به عنوان الگو در اختیار دارید و میتوانید سایر چیزها را با آن عنصر هماهنگ کنید.

 

خانه را با فروشگاه اشتباه نگیرید

ترکیب درستی از طرح ها و الگوها را مد نظر داشته باشید، راه راه، چهارخانه، هندسی و ساده هر کدام باید در کنار هم و تکمیل کننده ی دیگری باشند.

سعی کنید در عین حفظ سادگی خانه آن را زیاد شلوغ نکنید و در اصطلاح وسایل را در کنار هم نچپانید؛ هنگام چینش وسایل محل های رفت و آمد را در نظر بگیرید و وسایل را به گونه ای قرار ندهید که مثلا برای رفتن به آشپزخانه مجبور شوید کلی اسباب و اثاثیه را دور بزنید.

از آن گذشته باید بدانید عملکرد هر مکان به چه صورت است و بر اساس آن برای اسباب مربوط به همان مکان جایی را در نظر بگیرید. ممکن است فردی به علت کمبود جا یا تمایل شخصی بخواهد که سالن ناهارخوری و مطالعه در یک مکان باشند در این صورت باید علاوه بر اینکه مکانی را برای میز ناهار خوری در نظر میگیرد، باید جایی را نیز برای کتابخانه و میز مطالعه مد نظر داشته باشد.

 

اصل تکرار عامل نفوذ در ذهن

استفاده از اصل تکرار عامل جا افتادن عنصر یا یک رنگ در ذهن میشود، اینکه در تمام خانه تنها یکبار از رنگ تندی مانند قرمز یا نارنجی استفاده شده باشد هم سبب میشود که چنین انتخابی حمل بر تنبلی و کج سلیقگی باشد هم اینکه یکهو توی ذوق بزند، اما اگر از یک رنگ در چند جای خانه در عناصر درشت و ریز استفاده کرده باشید، به طراحی رنگ اتاق کمک کرده اید.

با استفاده از نور و سایه روشن نیز میتوانید حداکثر استفاده از هنر نورپردازی را ببرید. به عنوان یک توصیه باید بگوییم با استفاده از کلیدهای برق دایمری میتوانید شدت نور را کم و زیاد کرده و به آسانی مقدار دلخواه خود را تنظیم کنید.

 

حداکثر بودجه، یک عمر استفاده

به جای اینکه به دنبال جنس ارزان باشید، وسیله ای بخرید که کمی گران تر باشد اما از کیفیت آن مطمئن باشید. تا جایی که بودجه‌تان اجازه میدهد خرج کنید و بدانید خرید اینگونه وسایل در طول زمان خودش را نشان خواهد داد.

 

تضاد و جذابیت محیط

گاهی متضاد هر چیزی در مقابل آن نیست بلکه تکمیل کننده ی آن است. به عنوان مثل قرار دادن مبلمانی با رنگ روشن بر روی کف پوش یا فرش هایی با پس زمینه ی تیره باعث میشود هر دوی آن ها به چشم آمده و به نوعی کامل کننده ی یکدیگر باشند.

اگر میخواهید بین اتاق های مختلف نیز ارتباط برقرار کنید باید الگویی که در یک اتاق پیاده کرده اید را در اتاق دیگری نیز تکرار کنید تا چرخه ی اتصال اجزای خانه به یک دیگر حفظ شود.

در عین اینکه میتوان از رنگ های متضاد بهره برد باید اصل تعادل را نیز رعایت کرد. اصل تعادل زمانی حاصل میشود  که به ابعاد وزنی اجسام توجه کنید؛ مثلا قرار دادن یک کاناپه ی کوچک در کنار یک شومینه ی بزرگ به نوعی دهن کجی است، چرا که طبق این اصل باید اجسام با ابعاد بزرگ در نزدیکی هم قرار گیرند و بالعکس.

 

فضای خالی کمتر، صمیمیت بیشتر

امیدواریم شما را به اشتباه نینداخته باشیم، این بدان معنا نیست که خانه را شلوغ و پر از وسیله کنید، بلکه اگر دیدید کف پوشی عاری از وسایل است میتوانید با استفاده از قالی و قالیچه ها آن منطقه را به سطوح کوچکتر تقسیم کنید تا کمتر به چشم بیاید.

از لوازمی استفاده کنید که باعث میشوند روی زمینه و طراحی رنگ اتاق تاکید بیشتری شود تا خطای دید از مناطقی که خالی تر هستند برداشته شود.

 

امیدواریم تا اینجای مقاله کمکتان کرده باشم از دیگر نکاتی که میتوانید از آنها در چیدمان هر مکانی استفاده کنید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در اتاق های رسمی وسایل باید با یکدیگر تقارن داشته باشند و در اتاق های غیر رسمی بهتر است از تقارن استفاده نشود.
  • وسایلی به عنوان عنصرهای اصلی در نظر بگیرید و سعی کنید دیگر وسایل را طوری بچینید که بر روی آنها تاکید شود و از نقش دیگر عناصر بکاهد.
  • جذابیت هر چیزی به یکنواخت نبودن آن است، پس سعی کنید در خانه یا محل کار نیز از تنوع استفاده کنید، نهراسید صاف و ناهموار، درخشان و تیره را ترکیب کنید و لذت ببرید.
  • در نظر داشته باشید که خطوط افقی اتاق را طویل تر و خطوط عمودی بلند تر نشان میدهند، خطوط اریب نیز اتاق را حجیم تر جلوه میدهند و استفاده از آنها حس پویایی به محیط میبخشد.
  • و به یاد داشته باشید قوانین برای این ساخته شده اند که شکسته شوند حتی در دکوراسیون! مطمئن باشید در هیچ کجای دنیا و در هیچ مقاله ای قوانین آن طور که نوشته شده اند مو به مو اجرا نمیشوند، تنها با رعایت اصول کلی و پیاده سازی سلیقه ی شخصی خود میتوان به آنچه زیبایی را پدید می آورد دست یافت.

 

و تمام.

نظرات کاربران

کد امنیتی