****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

شنبه 10، خرداد 1399
7 فن کوزه گری برای تمیز کردن موکت

7 فن کوزه گری برای تمیز کردن موکت

 

تمیزکاری ها برای خانم های خانه دار همیشه با معضلاتی همراه بوده است. این مشقت زمانی که ندانید هر کجا را چگونه تمیز کنید و هر لکه با چه مواد شوینده ای پاک میشود مصیبت بارتر خواهد شد، چرا که ممکن است به جای تمیز شدن یک لکه بدتر اطراف آن را هم کثیف‌ کنید و اوضاع خرابتر شود.

اگر نوع لکه را بدانید و مواد از بین برنده ی هر لکه را نیز بشناسید، علاوه بر اینکه کارتان راحتتر خواهد شد، لکه نیز به طور کامل از بین خواهد رفت و درگیر موارد دیگری چون پخش شدگی لکه و بجا ماندن رد آن یا بوی نامطبوع فرش ها نخواهید شد. در این مقاله قصد داریم راجع به لکه ها روی موکت و فرش ماشینی (فرش700 شانه، فرش 1000 شانه، فرش1200 شانه) و انواع روش های از بین بردن آن ها صحبت کنیم. به اصطلاح هر کاری فوت وفن های خودش را دارد و لکه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند، با ما همراه باشید تا راهکارهای موجود را بررسی کنیم.

 

لکه روغن و چربی روی موکت

شاید بدترین لکه ی ممکن، لکه چربی و روغن باشد. سرسخت ترین لکه که شاید بعد از شست و شو هم اثرش باقی بماند اما اگر نگران این هستید که لکه در لایه های پایینی نفوذ کند و کارتان بیشتر شود هر چه سریع تر روی لکه چربی را با یک لایه ضخیم جوش شیرین بپوشانید، جوش شیرین را خوب به پرزهای فرش و موکت بمالید و اجازه دهید یک شب بماند و روز بعد جارو بکشید.

*جوش شیرین همیشه معجزه آفرین بوده، چه در زمینه از بین بردن بوهای نامطبوع و آزاردهنده و چه در مورد برخی لکه ها به خوبی مانند یک شوینده ی خوب عمل میکند.*

 

لکه چسب

بگذارید لکه چسب خشک شود، سپس دستمالی را به سرکه سفید آغشته کنید و روی چسب بکشید. چندین بار این کار را تکرار کنید تا لکه نرم شده و از موکت جدا شود. اگر هنوز هم اثراتی از آن باقی مانده بود، اینبار از استون کمک بگیرید و لکه را به طور کامل پاک کنید.

 

لکه شمع

لکه شمع راحتترین روش پاکسازی را دارد و معمولا اثری از آن باقی نمیماند، مخصوصا اگر روی موکت ریخته باشد که نازکتر است و پرزهای بلندی ندارد. اگر لکه ی شمع روی هر بافته ای چون فرش ماشینی، گلیم فرش، موکت و... ریخت یک تکه کاغذ که ترجیحا ضخیم تر از انواع دیگر باشد را روی لکه شمع قرار دهید و یک اتوی داغ روی کاغذ بگذارید، چند لحظه صبر کنید و سپس اتو را بردارید؛ لکه آب شده و جذب کاغذ میشود. در مرحله بعدی مقداری جوش شیرین روی محل لک شده بریزید و خوب روی آن بمالید تا اثرات ناچیز باقی مانده هم از بین برود.

نکته: بهتر ااست به جای کاغذهای ساده از کاغذ خشک‌کن یا پاکت های کاغذی قهوه ای رنگ استفاده کنید.

 

لکه گل و لای

اینکه موکت یا فرش گلی شود زیاد اتفاق میوفتد، مخصوصا اگر بچه های کوچک و بازیگوشی داشته باشید یا هوا بارانی و خراب باشد. برای تمیز کردن این گونه لکه ها میتوانید از نشاسته ذرت بهره بگیرید. نشاسته ذرت را روی فرش یا موکت و روی قسمت لک شده بریزید و 15 دقیقه زمان دهید، وقتی نشاسته خشک شد آن را جمع کرده و محل مورد نظر را جارو بکشید.

 

لکه آدامس

لکه آدامس همیشه سمج است و سخت پاک میشود اما برای اینکه تا حد زیادی لکه را از بین ببرید میتوانید از یخ کمک بگیرید به این صورت که چند تکه یخ را 30 ثانیه روی لکه آدامس بگذارید تا سرد و سفت شود، سپس با استفاده از قاشق لکه را از روی موکت بتراشید. ممکن است مقداری از لکه باقی بماند با استفاده از یک برس میتوانید آن را به طور کامل جدا کنید اما اگر هنوز هم لکه به قوت خود باقی بود این بار نوک پرزهای لک شده رو به صورت سطحی بچینید.

 

لکه شیرینی و آبنبات

در گام اول اگر لکه برای آبنبات است و تکه های سفت آبنبات روی موکت وجود دارد با یک چاقوی آشپزخانه به آرامی  تکه ها را از سطح موکت بدارید. سپس در گام دوم با استفاده از تکه ای ابر و مخلوط آب و صابون قسمت های لک شده را پاک کنید. اگر لازم بود دوباره این مرحله را تکرا کنید تا از پاک شدن کامل آبنبات و شکر موجود در آن مطمئن شوید.

معمولا لکه هایی از این دست که شکر دارند اگر به درستی پاک نشوند آلودگی و لکه های جدید را به شدت جذب میکنند و محل را کثیف تر از آنچه که هست نشان میدهند.

پس از اینکه با آّب و صابون محل را پاک کردید حال نوبت به خشک کردن قسمت خیس شده میرسد، بهتر است این کار را با استفاده از پارچه های سفید انجام دهید، برخی پارچه های رنگی رنگ پس میدهند و کارتان دوبرابر میشود.

 

لکه خون

لکه هایی مانند خون به شدت دیده میشوند و منظره ی بدی را میسازند، به همین دلیل در اولین زمان ممکن باید پاک شوند چرا که معمولا لکه هایی مانند خون اگر بمانند و به اصطلاح کهنه شوند سختتر پاک خواهند شد و چه بسا که لکه های محوی بجا بگذارند. به همین منظور برای از بین بردن این لکه ی سمج ابتدا آب و شوینده ی ملایمی را مخلوط کرده و لکه را تمیز کنید؛ سپس به صورت مستقیم روی لکه پراکسیدهیدروژن بریزید، توجه داشته باشید که پراکسیدهیدروژن در تماس با لکه سریعا کف میکند بنابراین مقداری زمان دهید و سپس کف ایجاد شده را پاک کنید و محل را با حوله یا یک پارچه ی ضخیم پاک کنید و اجازه دهید موکت خشک شود.

 

*به دست آوردن تجربه با آزمون و خطا به دست می آید، بنابراین اگر تجربه ای در این زمینه داشتید حتما با ما در میان بگذارید تا شاید دیگران نیز بتوانند از نظرات ارزشمند شما استفاده کنند. در زیر همین مقاله پذیرای سخنان شما هستیم.*

نظرات کاربران

کد امنیتی