****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

شنبه 11، خرداد 1398
10 راه حل ساده برای اینکه فرشتان مثل روز اول باشد.

10 راه حل ساده برای اینکه فرشتان مثل روز اول باشد.

فرش یکی از اجزایی است که در اولین لحظه های ورود به خانه دیده میشود و تمیزی  آن سبب میشود که تمام خانه تمیز و مرتب به نظر برسد.  تمیز بودن فرش ها یک تفاوت بزرگ در زیبایی خانه ایجاد میکند. وقتی فرش تمیز باشد نمای خوبی دارد، انگار که به تمام خانه نور و رنگ پاشیده باشند باعث نشاط افراد حاضر در خانه خواهد شد.

از آن گذشته فرش زیر پایتان وسیله ای ارزشمند در خانه است که به طور مداوم روی آن راه رفته و فعالیت میکنید، پس وجود یک فرش تمیز و پاکیزه سبب جلوگیری از خستگی پاهایتان میشود.

همین دلایل محکمی است برای اینکه به دنبال راهکارهایی باشیم تا این کالای ارزشمند مدت طولانی تری تمیز و خوشبو و براق باشد.

به نقل از how wiki از مهمترین راهکارهایی که در این زمینه میتوان ارائه داد به موارد زیر اشاره میکنیم. امیدواریم مثمر ثمر واقع شود:

قبل از اینکه نکات را یک به یک عنوان وبررسی کنیم ،لازم است به این نکته تاکید کنیم که برخی از این موارد مهمتر از سایر راهکارها هستند از جمله :

از بین بردن لکه از فرش ماشینی

محافظت از ریشه فرش

نکات مهم برای شست و شوی فرش

***********************************************************

 1. جا به جایی اجسام سنگین روی فرش

یکی از اصلی ترین آسیب هایی که ممکن است به فرش برسد، فشرده شدن تار و پود فرش توسط وسیله ای است که روی آن به مدت طولانی قرار دارد. وقتی وسایل سنگینی مثل یخچال، مبل و از این قبیل وسایل در دراز مدت روی فرش قرار بگیرد، آن قسمت در طی این مدت فشار زیادی را تحمل میکند و به مرور زمان حالت فرورفتگی پیدا کرده و شکل اصلی خود را از دست میدهد.

یکی از راهکارها برای جلوگیری از این آسیب جا به جایی هر چند وقت یکبار وسایل حتی چند سانتی متر است.

 1. از روفرشی استفاده کنید.

در قسمتی از منزل که رفت و آمد زیادی وجود دارد و یا کودکان بیشتر در آن قسمت بازی میکنند، وجود یک روفرشی زیبا میتواند از بروز کثیفی جلوگیری کند. البته در هر صورت فرش باز هم نیاز به نگهداری و توجه دارد اما یقینا تمیز کردن لایه های رویی فرش به مراتب راحتتر از تمیز کردن عمقی فرش است؛ پس اگر از روفرشی هایی که این روزها در رنگ ها و مدل های مختلف در بازار موجود هستند استفاده کنید، میتوانید تا حد زیادی از کثیفی فرش جلوگیری کنید.

پس این یکی از ساده ترین ترفندهایی است که هر کدبانوی ایرانی میتواند به کار ببند تا همیشه فرشی تمیز و سالم داشته باشد، باید این را مدنظر داشت که هر چه تعداد دفعات شست و شوی فرش کمتر باشد، آسیب وارده به فرش کمتر خواهد بود و سبب حفظ کیفیت و رنگ اصلی فرش خواهد شد.

استفاده از روفرشی گاهی اعصاب خوردکن و خسته کننده است؛ اینکه چندین بار در طول روز مجبور باشید آن را صاف کنید و مراقب باشید کج و کوله نشود کمی اذیت کننده است اما برای حفظ زیبایی فرش که همه خواستار این موضوع هستند باید برای آن تلاش کرد. مجانی به هیچ کس آشی تعلق نمیگیرد.

نکته ی دیگری که باید یادآوری شود آن است که قالی هایتان را به مراکز معتبر برای شست و شو بسپارید و از تبحر آنها اطمینان حاصل کنید، چرا که آسیب های جدی معمولا در زمان شست و شو به فرش وارد میشود.

 1. آگاهی از اینکه فرش از چه نوعی است.

آگاهی از اینکه فرش از چه نوع و جنسی است کمک شایانی میکند تا بدانید چگونه باید از آن مراقبت کنید؛ به عنوان مثال فرش های نایلونی یکی از بادوام ترین و راحت ترین نوع بافت فرش برای تمیز کردن لکه های ایجاد شده است. ولی یکی از عیب هایی که به آن وارد است این است که در مقایسه با انواع فرش های پشمی نمیتواند لکه ها را به خوبی پنهان نماید.

دلیل این امر این است که فرش های پشمی به نوعی در خود آب طبیعی دارند و این آب ضد لک است و همین سبب میشود تا نسبت به انواع دیگر کمتر آلودگی ها را به خود جذب کند و در مقابل گرانتر از انواع دیگر فرش ها است.

در هر حال حتی اگر تمامی فرش های خانه شما از جنس پشم باشد باز هم در مقابل آسیب ها به طور کامل ایمن شده نیست و در صورت عدم توجه از بین خواهند رفت.

نکته ای که باید خاطر نشان کرد این است که حتی فرش هایی که دارای ضمانت هستند هم در صورت استفاده از روش های غلط در نظافت و شست و شو شامل گارانتی و ضمانت نمیشود.

 1. تمیز کردن فرش و جلوگیری از ایجاد گرد و خاک

از مهم ترین مواردی که میتوانید به کار بگیرید و مطمئن باشید فرشتان تمیز و سالم میماند این است که اجازه ندهید گرد و خاک روی فرش انباشته شود. گرد و خاک بی شک به مرور زمان آسیب هایی را به فرش وارد میکند، اما خیلی ساده است هر چند وقت یکبار فرش را جاروبرقی بکشید تا گرد و خاک ها از بین برود و از زیبایی و لطافت قالی خود لذت ببرید.

یکی از ترفندهایی که میتوانید از آن بهره ببرید و به نوعی غبارهای موجود در هوا را دور بزنید، استفاده از فرش هایی به عنوان پادری است؛ این فرش ها کوچک بوده و به راحتی شسته میشوند و درصد زیادی از گرد و خاک را به خود جذب کرده و باعث میشود فرش های بزرگ تر تمیز بمانند.

 1. به دمپایی های روفرشی آری بگویید.

به خانواده و مخصوصا کودکان آموزش دهید که کفش ها برای محیط بیرون از خانه هستند و نمیتوان با همان کفش ها در خانه جولان داد.

تعدادی دمپایی تهیه کنید که در صورت نیاز از آنها استفاده شود، به مهمان های خود نیز این امر را گوشزد کنید، در هر حال این شمایید که میخواهید فرش ها را تمیز کنید و در خانه روزهای خود را سپری کنید؛ پس خجالت و رودربایستی را کنار گذاشته و صادقانه از آن ها بخواهید یا از دمپایی استفاده کنند یا اینکه بدون کفش در خانه رفت و آمد کنند.

 1. جوش شیرین، عطر بهاری!

همه چیز تمیزی نیست، اگر ظرف ها تمیز و براق باشند اما بوی خوبی ندهند، بی شک هیچ کس میل به خوردن چیزی در آن ها نخواهد داشت. فرش نیز همین طور است، کودک دلبندتان روی آنها بازی میکند و گاهی همان جا میخوابد. صحنه ی خوشایندی نیست که بوی خوبی نداشته باشند و احیانا کسی آن را یاداور شود.

نگران نباشید ما برای این هم راهکار داریم؛ اگر به دنبال این هستید که علاوه بر تمیزی، فرش هایی خوشبو نیز داشته باشید، قبل از جارو کشیدن روی آن جوش شیرین بپاشید. بله! تعجب نکنید دقیقا منظورمان جوش شیرین است.

این پودر فرش شما را به مدت طولانی خوشبو نگه میدارد، مقداری از آن را روی فرشتان بپاشید و چند دقیقه ای روی آن قدم نزنید، سپس تمام فرش را جاروبرقی بکشید.

لبخند و یک نفس عمیق و لذت بردن از عطر فرش ها.

 

 1. فیلتر و کیسه ی جاروبرقی خود را تعویض کنید.

جارو برقی و فرش از دوستان گرمابه و گلستان یکدیگر هستند، اما اگر کیسه ی جاروبرقی بیش از حد پر باشد یا قسمت های داخلی جاروبرقی انباشته از گرد و خاک باشد، نمیتواند گرد و غبارهای جدید فرش را به خوبی پاک کند. پس هر چند وقت یکبار جاروبرقی خود را تمیز کنید و کیسه ی آن را در صورت نیاز شسته یا تعویض نمایید.

وسیله ی دیگری که باید در تمیزی آن دقت های لازم صورت گیرد فیلترهای هوای جاروبرقی است که به مرور زمان گرد و خاک را به خود جذب میکنند و امکان هوارسانی به موتور جارو و مکش ان را کاهش میدهند، تعویض فیلترهای هوا نه تنها بر عمر مفید جاروبرقی می افزاید که در تمیز کردن فرش ها و جمع آوری گرد و غبار کمک بیشتری میکند.

 

 1. شست و شوی فرش ها چند بار در سال؟

در هر حال بهترین روش های تمیز کاری دنیا را هم که پیش رویتان بگذارند هیچ چیز جای شست وشوی کامل فرش را نمیگیرد. تمام روش هایی که از آن ها نام برده شد در فواصل زمانی است که قالیتان را از قالیشویی تحویل گرفته اید و میخواهید تا شست وشوی بعدی آن را تمیز نگه دارید.

بهترین زمان برای شست وشو هر 6 ماه یکبار است، پس زمانی را تعیین کنید و سر موعد فرش های خود را به افراد متخصص در زمینه ی شست و شو بسپارید.

 

 1. لکه ها را در اسرع وقت تمیز کنید.

هر چه از زمان ریخته شدن لکه ها روی فرش بگذرد احتمال نفوذ آنها به نواحی عمقی فرش افزایش پیدا میکند و تمیز کردن آنها نیز به مراتب مشکل تر میشود. در مراحل اولیه باید از ایجاد لکه جلوگیری کنید و اگر این اتفاق افتاد در اسرع وقت آنها را از بین ببرید.

هنگامی که اقدام به پاک کردن لکه ها از روی فرش میکنید پارچه ای که به مواد شوینده آغشته کرده اید را مستقیما روی فرش نکشید، یکی از اشتباهات رایج این است که پارچه را از بالا به پایین و از چپ به راست میکشند تا وقتی که لکه تمیز شود؛ غافل از اینکه لکه پخش شده و مناطق بیشتری را الوده میکند.

اگر لکه مایع است به آرامی فقط همان نواحی را پاک کنید و اگر لکه جامد است مثل خمیر، گچ و مواد غذایی، آنها را با یک چاقو یا هر وسیله ی دیگری به آرامی بخراشید.

 

 1. لوازم ضروی برای پاک کردن فرش را در دسترس داشته باشید.

باید امید داشت هیچ گاه احتیاجی به استفاده از این وسایل نداشته باشید اما مطالعه در این زمینه را توصیه میکنیم چرا که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.

هر لکه ای از مواد مختلفی ساخته میشود و روش های پاک کردن مخصوص به خودش را دارد.

در زیر انواعی از آنها را می آوریم:

 • اب گازدار که در آن کربن دی اکسید تحت فشار حل شده باشد، برای پاک کردن آبمیوه های صنعتی مناسب است.
 • کرم اصلاح صورت اثر لکه ها را به خوبی از بین میبرد.
 • لکه برهای صنعتی که در فروشگاه ها فروخته میشود برای تمیز کردن انواع فرش ها با جنس های مختلف مناسب هستند.
 • مکعب های یخی یک گزینه ی مناسب برای برداشتن لکه ی ادامس از روی فرش است، که باعث خشک شدن لکه ی ادامس شده و به راحتی آن را از فرش جدا میکنند.
 • احتمالا نام هیدروژن پراکسید را زیاد شنیده اید که برای انواع لکه ها مناسب است اما در حقیقیت این ماده برای از بین بردن لکه های خون موثرتر عمل میکند تا دیگر لکه ها.
 •  و در نهایت به عنوان اخرین گزینه حل کردن چند قطره مواد شوینده ظرفشویی در آب را برای حذف اکثر لکه های ریخته شده روی فرش پیشنهاد میکنیم.

بی شک بیشتر لوازم بالا را در منزل خود دارید اما اگر کابینت های شما عاری از این مواد است، داشتن یکی دو مورد از آنها باعث میشود در صورت وقوع حادثه سریعا اقدام به از بین بردن آنها کنید.

لبخند و آرامش همراه همیشگیتان باد.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی