****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

چهارشنبه 14، خرداد 1399
چگونه لکه های قدیمی را از روی فرش پاک کنیم ؟

چگونه لکه های قدیمی را از روی فرش پاک کنیم ؟

برخی از لکه های درون فرش خانه ها شاید متعلق به سالها پیش باشد که ممکن است به هر دلیلی پاک نشده باشد اما الان قصد دارید تا ان را پاک کنید. تفاوتی ندارد که فرش ماشینی باشد یا دست بافت ، انچه که مهم است این است که لکه ها چهره ی فرش را زشت میکنند. علاوه بر اینکه لکه ها چهره فرش را تغییر میدهند ، اگر به الیاف فرش برسند ، فرش میتواند دچار پوسیدگی ها و ..... شود. اما خب در نظر داشته باشید که در هنگام خرید فرش ماشینی دقت کافی داشته باشید.تا انتهای مقاله همراهیمان کنید تا در مورد روشهای پاک کردن لکه های قدیمی فرش ماشینی صحبت کنیم . اصلی ترین ترفند برای از بین بردن لکه های قدیمی از فرش این است که لکه ها را با آبرسانی مجدد به شکل لکه تازه در آورد و سپس با استفاده از یک تمیز کننده فرش که با فرش شما در سازگاری کامل قرار میگیرد ،پاک کرد. شاید لکه کامل از بین نرود اما اثر کمتری از ان به جا میماند. مراحل زیر میتوانند موثر در کمرنگ تر کردن لکه یا پاک کردن کامل لکه باشند.

1)لکه را مشخص کنید.

ابتدا باید مشخص کنید که لکه از چه نوعی است تا مشخص کنیم چه نوع تمیز کننده ای نیاز دارد.

1-1)لکه های محلول در آب

بیشتر لکه ها محلول در آب هستند . این بدان معنی است که آنها قادر به حل شدن در آب هستند. از جمله لکه هایی که در این دسته قرار میگرند میتوان به لکه توت ها ، رنگ های غذایی ،بستنی ،ژله ،گل ، جوهر ، شیر، ...اشاره کرد. برای پاک کردن اینگونه لکه ها میتوان از یک محلول تمیز کننده ساده استفاده کرد. که نیمی از سرکه و نیمی از ان آب را تشکیل میدهد.

1-2)لکه های محلول ویژه

دسته دیگر مخصوص لکه های محلول در آب است که این لکه ها به مواد پاک کننده دیگری نیاز دارند تا آنها را بهتر تجزیه کنند. از جمله لکه هایی که در این دسته قرار میگرند ؛شکلات ،قهوه ،خردل ،شراب ، استفراغ و... برای این لکه ها میتوانید از یک قاشق غذاخوری آمونیاک در یک فنحان آب استفاده کنید.از آمونیاک برای فرشهای پشمی استفاده نکنید.

2)برای تمیز کردن آماده شوید.

اکنون که لکه را شناسایی شد ،میتوانید تمیز کردن اصلی را شروع کنید. اما قبل از تمیز کردن فرش چند نکته وجود دارد.

2-1)از دستکش و ماسک استفاده کنید.

2-2)از یک بطری اسپری استفاده کنید.

دلیل استفاده از یک بطری اسپری این است که تنها لکه خیس میشود.اگر با ریختن مواد روی فرش ،فرش خیس شود ، ممکن است محل برای پرورش کپک ها (کپک فرش و راهکارهای از بین بردن ان )فراهم شود. اگر به اشتباه فرش خیس شد (منظور سایر قسمت های فرش به جز لکه ) قبل از انجام هر کار دیگری ان را با حوله خشک کنید.

3)لکه را تمیز کنید. وقتی تمام مواد تهیه شده است ، زمان آن رسیده است که تمیز کردن را شروع کنید .از انجایی که هدف پاک کردن لکه های قدیمی است ، برای تمیز کردن ان زمان بیشتری بگذارید .

3-1)با انتخاب تمیز کننده مناسب فرش ،مواد را روی لکه اسپری کنید. بدون اینکه فرش خیس شود.

3-2)از دستکش برای ماساژ دادن تمیز کننده استفاده کنید. اگر لکه سخت پاک میشود ، قبل از ماساژ ،اجازه دهید چند دقیقه تمیز کننده روی لکه بماند.

3-3)به محلول تمیز کننده اجازه دهید که 15تا 20 دقیقه روی لکه بنشیند.

3-4)یک کاسه آب گرم و یک دستمال برداشته و دستمال را با اب مرطوب کنید و روی لکه بکشید تا مواد تمیز کننده از فرش خارج شود.

3-5)از حوله خشک یا دستمال کاغذی برای خشک کردن فرش استفاده کنید.

3-6)اگر هنوز لکه مشاهده میشود ، مراحل را تکرار کنید.

اما لکه های قدیمی روغن را چگونه از روی فرش پاک کنیم؟

-ابتدا لکه را با جوش شیرین بپوشانید.

-یک فنجان سرکه سفید مقطر را گرم کنید و سپس یک فنجان پر اکسید هیدروژن را به همراه یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید.

-مخلوط سرکه سفید ، پراکسید هیدروژن و مایع ظرفشویی روی جوش شیرین اسپری کنید. بگذارید چند دقیقه بماند . سرکه سفید و جوش شیرین در اثر واکنش شیمیایی حبابهایی تولید میکنند.

-لکه را با پارچه ای مرطوب آغشته کرده و لکه را پاک کنید.

-لکه را با آب بشویید تا مطمئن شوید که همه محلول تمیز کردن از فرش خارج میشود و سپس ان را خشک کنید. از اتوی بخار میتوانید برای پاک کردن لکه استفاده کنید.

- از محلول 50 گرم آب و 50 گرم سرکه سفید استفاده کنید. این محلول بسیار قوی است. زیرا غلظت سرکه بالاست.

-لکه را اشباع کرده و اجازه دهید  چند دقیقه محلول روی لکه بماند تا لکه ازخشکی خارج شود. سپس شروع به پاک کردن لکه کنید.

-اتو را روی لکه بگیرید و ان را روی دمای بخار تنظیم کنید.

-از یک پارچه مرطوب وتمیز آب گرم استفاده کنید تا بیشتر منطقه را تمیز کند. سپس با استفاده از حوله خشک فرش را خشک کنید.

نظرات کاربران

کد امنیتی