****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

شنبه 12، مرداد 1398
چگونه سوختگی فرش را درست کنیم؟

چگونه سوختگی فرش را درست کنیم؟

BURNS IN CARPET

این اتفاقی است که ممکن است برای هر کس بیوفتد؛ افتادن موادی که قسمتی از فرش را بسوزاند و نگرانی را راهی دل شما! تفاوتی نمیکند که قالی‌تان 700 شانه باشد یا 1200 شانه در هر حال فرش از جمله وسایلی است که در مقابل آتش و اجسام داغ به شدت آسیب پذیر است. تکه ای ذغال یا خاکستر سیگار به راحتی قسمتی از فرش را میسوزاند اما خب جای نگرانی نیست؛ با ما همراه باشید تا با هم راه کارهای موجود را بررسی کنیم.

در وهله ی اول بهتر است که بعد از افتادن این اتفاق، قالی را به یک قالیشویی مطمئن بسپارید و مثل روز اول فرشتان را تحویل بگیرید؛ اما اگر فرش ماشینی دچار سوختگی شده و لکه هم عمقی نیست ممکن است بتوانید در خانه آن را ترمیم کنید. همان طور که در بخش از بین بردن لکه از فرش ماشینی گفته بودیم در اولین گام باید منشا ایجاد مشکل مشخص شود. مثلا در سوختگی ها ممکن است فرش با خاکستر سیگار، تکه ای ذغال، اتو، یا اجسام داغ دیگری چون قابلمه دچار سانحه شود.

هر کدام از این موارد نیز راهکارهای مخصوص به خودشان را دارند و تا حد زیادی ممکن است لکه‌ی ایجاد شده رفع شود. پس در ادامه با ما همراه باشید تا این راهکارها را بررسی کنیم.

 

سوختگی با سیگار

هنگامی که سوختگی با خاکستر سیگار اتفاق می افتد در مرحله ی اول باید به کمک یک سنباده، روی لکه را بسابید تا تمیز شود. سپس سوختگی ها را به کمک یک دستمال پاک کنید؛ در مرحله ی بعد که مهمترین و حساس ترین مرحله نیز به شمار میرود باید با یک قیچی سر پرزهای سوخته را بچینید، خیلی مهم است که تا حدی این کار را انجام دهید که به پرزهای فرش آسیبی نرسد.

اگر پس از انجام این کارها همچنان سوختگی ها مشخص بودند اینبار باید از آب اکسیژنه کمک بگیرید به این صورت که به ازای هر واحد آب اکسیژنه، ده واحد آب به محلول اضافه کنید تا رقیق تر شود. با محلول به دست آمده سطح فرش را تمیز کنید، سپس فرش را شسته و آن را خشک نمایید.

 

سوختگی فرش با ذغال

مراحل پاک سازی آن درست مثل زمانی است که فرشتان با خاکستر سیگار سوخته باشد اما باید قبل از اینکه آب اکسیژنه به فرش بزنید از شامپو فرش استفاده کنید به این صورت که ابتدا روی لکه را با لایه ای ضخیم از شامپو فرش بپوشانید و بگذارید خشک شود؛ در گام بعدی سطح لکه را با جارو برقی تمیز کنید. اگر همچنان محل لکه به قوت خود باقی بود باید قالی را به دست فرد متخصصی بسپارید تا آن را تعمیر کند؛ رفوگری فرش تا حد بسیار زیادی میتواند قالی را درست شبیه روز اول کرده و تحویلتان دهد.

دقت کنید هنگام استفاده از آب اکسیژنه فرش را زیاد خیس نکنید و موقعی که میخواهید آن را بشویید از کف و صابون زیادی استفاده نکنید چرا که پرزهای فرش در سطح عمیق تری از بین می رود و ممکن است دچار سوراخ شدگی شود.

 

سوختگی فرش ماشینی با اتو

معمولا لکه های باقی مانده از اتو هم زیاد معلوم نمیشود هم راهکاری راحتتر از دو مورد قبل دارد؛ بدین صورت که اگر دیدید در اثر افتادن اتوی داغ لکه ای زرد رنگ بر روی فرش ایجاد شد به راحتی و با کمک یک پیاز میتوانید لکه را از بین ببرید.

پیاز را به دو قسمت تقسیم کرده روی محل لکه قرار دهید؛ یا اینکه به آرامی آن را روی همه قسمت های لک شده بمالید به احتمال خیلی زیاد لکه از بین خواهد رفت، در غیر این صورت قالی باید توسط رفوگر تعمیر شود.

نکته: اگر لکه ی ایجاد شده روی موکت است، میتوانید با استفاده از یک کاتر سطح موکت را به آرامی کنده تا لکه از بین برود؛ اگر هم محل سوختگی بیشتر است همان قسمت را ببرید و تکه ای جدید جایگزین آن کنید، در نهایت نیز روی موکت را جاروبرقی بکشید تا یکدست شود.

 

سوختگی با جسم داغ مانند قابلمه

خفیف ترین نوع سوختگی همین مورد است، ایجاد سوختگی و لکه با ظروف داغی چون قابلمه و بشقاب آن چنان آسیب جدی به فرش نمیزند. برای از بین بردن لکه ی آن نیز میتوانید با استفاده از یک تکه یخ به راحتی اثر لکه را کمرنگتر کنید؛ بدین صورت که ابتدا یخ را روی فرش و در قسمت لک شده قرار دهید و سپس با ستفاده از جارو فرش را در جهت خواب آن جارو کنید تا سطح فرش یکدست شود.

لازم به ذکر است که ترمیم قالی نیاز به وقت و دقت کافی دارد؛ اگر حوصله ندارید و یا در انجام هر کاری عجله به خرج میدهید بهتر است فرش خود را به دست یک متخصص در همان زمینه بسپارید تا بهترین نتیجه ی ممکنه را بگیرید.

 

سوختگی فرش با شمع

این نوع سوختگی از آن مدل هایی است که باید به محض اینکه لکه ایجاد شد اقدام به پاک کردن آن کنید. حوله یا دستمالی از جنس کتان را برداشته و شمع آب شده را از روی فرش ماشینی بردارید؛ نکته ی بسیار مهمی که باید بدانید این است که هیچگاه هیچگاه برای پاک کردن لکه ی شمع دستمال را روی فرش نکشید، اینکار باعث میشود لکه پخش شده و برداشتن آن سخت تر بشود به همین منظور دستمال را در قسمت مورد نظر فشار داده و سعی کنید لکه را به نوعی به دستمال جذب کنید.

از روش های دیگر استفاده از مایع ظرفشویی مخلوط شده با آب است؛ آن را به گونه ای روی فرش بکشید که پرزها خیلی خیس نشوند و بعد میتوانید فرش را بطور کامل بشویید تا لکه ی شمع به خوبی پاک شود.

در ضمن اگر کفپوشی که توسط لکه های شمع کثیف میشود موکت بود، پیشنهاد میکنیم هرگز از مواد شیمیایی نظیر آمونیاک برای پاکسازی آن استفاده نکنید چرا که به بافت موکت آسیب های جبران ناپذیری میزند.

راهکاری که برای رفع این مشکل میتواند کارساز باشد این است که اول لکه را از روی فرش یا موکت با استفاده از قاشق یا وسیله ای مانند آن بتراشید، سپس روی لکه دستمالی انداخته و قسمت لک شده را اتو کنید؛ اینکار باید با حرارت کم اتو انجام شود، بعد از اینکه موم کاملا آب شده و جذب دستمال شد میتوانید دستمال را بردارید.

 

*هر مشکلی راهکاری دارد، از آن گذشته متخصصین برای حل همین مسائل آموزش میبینند، بنابراین اگر خودتان نتوانستید مشکل را حل کنید یا از واحد مشاوره ی شادمان کمک بگیرید یا اینکه فرش را به دست رفوگر یا متخصص در همان زمینه بسپارید.*

 

نظرات کاربران

کد امنیتی

  • سلام بهتر بود راهکار های بهتری برای سوختگی قرار میدادید تا جایی که ممکن هست داخل منزل انجتم شود ولی درست است که هر کاری تخصص خودش رو میطلبد