****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

پنجشنبه 28، شهریور 1398
چه فرشی مناسب آشپزخانه است؟

چه فرشی مناسب آشپزخانه است؟

 

کفپوش بیشتر آشپزخانه ها در ایران سنگ،کاشی و یا سرامیک است. این کفپوش ها برای آشپزخانه زیادی سخت هستند. آشپزخانه تنها جایی است که بانوان به معنای واقعی، چندین ساعات پشت سرهم سرپا هستند. تهیه و سرو غذا زمان زیادی می برد که باعث می شود به پاها ، پشت یا کمر آسیب بزند و در دراز مدت در این نقاط از بدن احساس خستگی کنند. پهن کردن فرش و قالیچه روی این کف پوش های سخت بستر نرم تری ایجاد می کند و فشار کمتری به پاها وارد می آورد. بنابراین می تواند یک راه حل مناسب و ساده باشد ولی دردسرهای فراوانی هم با خود به همراه می آورد. (چگونه یک فرش ماشینی خوب بخریم؟)

آشپزخانه مانند جزیزه ای است که پر شده از وسایل مربوط به روزمره ی زندگی؛ کابینت ها، یخچال، گاز، ظرفشویی، ماشین لباسشویی و...همگی در کنار هم دور تا دور آشپزخانه را پوشانده اند.

در این بین بسیاری مدت زمان زیادی را در آشپزخانه میگذرانند، سه وعده اصلی غذا در آن جا درست میشود و گه گاه حتی میز غذا و سفره در آن جا پهن میشود؛ به همین دلیل گرم و صمیمی بودن محیط و زیبایی های بصری این بخش از خانه به شدت روی اشتهای افراد و در زندگی آنها تاثیرگذار است. اضافه کردن یک فرش خوشرنگ و زیبا به آشپزخانه میتواند یک راه عالی برای افزودن رنگ، بافت و راحتی به این بخش باشد.

گذشته از آن با وجود اهمیتی که یک فرش آشپزخانه خوب در ایجاد زیبایی دارد عدم انتخاب صحیح آن نیز دردسر خواهد شد.فضای آشپزخانه همیشه مستعد ریخت و پاش ، کثیفی ها و کوهی از ظروف نشسته است و اگر نوع صحیحی از جنس و بافت فرش برای این محیط انتخاب نشود، تمیز کردن فرش و رسیدگی به امورات آشپزخانه امکان پذیر نیست.

مقاله مرتبط: دانستنی هایی در مورد فرش

بسیار مهم است فرش آشپزخانه آنقدر هوشمندانه انتخاب شده باشد که بتواند بدون اضافه کردن حجم کار شما، فضا را برای راحتی بیشتر شما مهیا کند. بر همین اساس بر آن شدیم تا در مقاله ای جداگانه در مورد یک فرش آشپزخانه خوب و ویژگی های مختص به آن صحبت کنیم؛ عناوینی که در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرند عبارتند از:

 

چه فرشی برای کجا مناسب است؟

در ابتدای کار باید تصمیم بگیرید قصد خرید چه چیزی را دارید، خوشبختانه این روزها بازار پر از انواع فرش ها در رنگ ها و طرح های مختلف است؛ این شما هستید که باید تصمیم بگیرید اصلا قصد دارید آشپزخانه ای بدون فرش داشته باشید یا حتی موکت و فرش ماشینی استفاده کنید. بسیار مهم است که کف آشپزخانه را بررسی کنید، نوع کف پوش یتواند مشخص کننده باشد که چه نوع فرشی برای آن مناسب است.

 

بین فرش و موکت، کدام گزینه مناسب تری برای آشپزخانه است؟

در وهله ی اول باید به این نکته دقت کنید که کف خانه شما از چه نوعی است، موزاییکی، سرامیکی یا پارکت است که انتخاب فرش یا موکت آشپزخانه شما بسته به سبک زندگی شما دارد. اگر درخانه ای زندگی میکنید که کف آشپزخانه موزاییک است بنابراین یک تکه فرش  برای  خانه شما مناسب نیست. بهترین گزینه برای خانه شما موکت است. اما اگر خانه شما به سبک امروزی است و معمولا خانه ها همه کف سرامیک هستند لازم به موکت ندارید تنها کافیست یک تکه فرش وسط آشپزخانه بیندازید که زیبایی بیشتری برای آشپزخانه های امروزی دارد. فرش آشپزخانه شما میتواند به شکل های فرش گرد و بیضی، مستطیل یا شکل های دیگر باشد که پیشنهاد ما به شما استفاده از فرش های گرد است که جلوه ی بیشتری نسبت به بقیه ی اشکال فرش دارد..

 

 

رنگ و طرح مناسب برای فرش آشپزخانه

با توجه به این نکته که آشپزخانه منزل شما مکانی است که در آن فعالیت های زیادی در طول روز صورت میگیرد و به دلیل اینکه همیشه در معرض مواد غذایی است سریع تر از مکان های دیگر منزل کثیف می شود، بنابراین، بهتر است از مدل های رنگ تیره استفاده کنید چون چرک تاب بوده و لکه ها را به نمایش نمی گذارند.اما اگر می خواهید آشپزخانه ی شما به علت کاغذ دیواری های ساده، لوازم داخلی آشپزخانه یا به هر دلیل دیگری خسته کننده به نظر نرسد، میتوانید از طرح و رنگ های شاد و هیجان انگیز برای فرش آشپزخانه ی منزل خودتان استفاده کنید تا شادی و انرژی را به محیط آشپزخانه اضافه کنید.

 و حالا نوبت به انتخاب طرح فرش آشپزخانه میرسد که میتوانید به جای استفاده از فرش های مستطیلی، از فرش های گرد، بیضی با فرش هایی که به شکل مربع هستند استفاده کنید. شکل غیر معمول یک فرش به یک نقطه ی کانونی در فضا تبدیل می شود و نتیجه ی تاثیرگذار بر کل دکوراسیون منزل شما دارد. صرف نظر از نوع متریال کف آشپزخانه شما میتوانید با فرش های کوچک و هماهنگ تم، طرح و رنگ اجزا را با هم متناسب کنید. در حقیقت اضافه کردن یک فرش میتواند انتخاب خوبی باشد تا هیجان را وارد آشپزخانه خود کنید.

 

فرش آشپزخانه ارزان قیمت تهیه کنید

در هنگام خرید فرش آشپزخانه به این نکته توجه کنید که لازم نیست از فرش بسیار گران قیمت و لوکسی استفاده کنید چرا که فرش در آشپزخانه با توجه به فعالیت های زیاد ممکن است زود تر آسیب ببیند و فرسوده شود. مثلا پوسیدگی، آسیب ناشی از مواد شوینده ، سوختگی و … با این کار از هزینه زیاد نیز جلوگیری کرده اید و در صورت آسیب می توانید فرش دیگری تهیه کنید.

 

سایز مناسب برای فرش آشپزخانه

اگر از فرش آشپزخانه برای زیر میز نهارخوری استفاده می کنید سعی کنید فرش را کمی بزرگتر از میز انتخاب کنید، این کار در حالی که نمای زیبا تری به آشپزخانه شما می دهد، فضا را نیز بزرگ تر نشان می دهد. البته به خاطر داشته باشید لازم نیست تمام سطح آشپزخانه را بپوشانید. بهتر است از فرش خیلی بزرگ هم استفاده نکنید، فرش را طوری انتخاب کنید که از لبه قفسه ها و کابینت ها کمی فاصله داشته باشد تا برای نظافت زیر کابینت ها به مشکل برنخورید.

 

بهترین فرش برای آشپزخانه فرشی است که شما را به دردسر نیندازد...

آشپزخانه محیطی است که همیشه باید تمیز باشد، فرش آشپزخانه بیشتر از فرش های دیگر خانه به نظافت احتیاج دارد. بنابراین بهتر است از فرش ماشینی استفاده کنید تا هنگام شست و شو و جارو کشیدن فرش آسیب کمتری ببیند. معمولا کف آشپزخانه ها طوری طراحی شده اند که قابل شست و شو هستند و حتما راهی برای خروج آب در آن تعبیه شده است اکثر افراد با مواد شوینده و یا دستمال کف آشپزخانه خود را تمیز می کنند، بنابراین بهتر است از فرش های سبک استفاده کنید تا برای جا به جایی آن، هنگام شست و شو راحت تر باشید. به طور مثال حتی می توانید از گلیم هم برای آشپزخانه استفاده کنید که امروزه گلیم طرفداران زیادی پیاده کرده است. گلیم ها طرح های زیبایی دارند و در عین حال به اندازه کافی سبک هم هستند.

 

بهترین جنس الیاف برای فرش آشپزخانه چه می باشد؟

شما می توانید بهترین شانس تمیز نگه داشتن کف آشپزخانه را  با خرید یک فرش با جنس فیبر دوام دار داشته باشید. یا این که یک فرش ارزان قیمت خریداری کنید، تا به آسانی در هر زمان که اراده کردید آن را تعویض کنید.  از دیگر پیشنهادات ما فرش جنس پلاستیکی است که یکی از بهترین گزینه ها برای مقابله با لکه ها، چربی و رفت و آمد بالای آشپزخانه خواهد بود. با این حال، نایلون نیز از گزینه های دیگر گران تر است. یکی از این گزینه ها فرش الفین / پلی پروپیلن است که دوام خوبی دارد و جزو فرش های زیبا در محیط آشپزخانه است.

 

 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی

  • ???

  • مطلبتون عالی بود. فقط سوالم اینه که کف اشپزخانه من سرامیکه بنظرتون فرش پهن کنم یا نه؟

    • سلام ممنونم از توجهتون :) در مورد سوالتون باید عرض کنم که چون شما ساعتها داخل اشپزخانه بصورت ایستاده مشغول به کارهستید برای اینکه پاهای شما به دلیل سختی کفپوش اسیب کمتری ببیند از فرش استفاده کنید
  • بهتره کف اشپزخونه رو فرش پهن کنی هم تمیز تر هم شیک تر