****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

یکشنبه 20، مرداد 1398
چجوری لکه و بوی استفراغ رو از روی فرش و لباس  پاک کنم؟

چجوری لکه و بوی استفراغ رو از روی فرش و لباس پاک کنم؟

اگر به این مقاله سر زده اید به این معنی است که کار از کار گذشته و حالا به فکر راه چاره هستید؛ نگران نباشید هر چند بوی استفراغ شدید و آزاد دهنده است و ممکن است در همان لحظه ای که این اتفاق می افتد شک نداشته باشید که با شست و شوی فرش هم نمیشود کاری از پیش برد؛ اما اینگونه نیست. ادامه ی مقاله را مطالعه کنید تا باهم راهکارهای موجود برای پاک کردن لکه از روی فرش ماشینی را بررسی کنیم و به نتیجه برسیم.

در وهله ی اول باید توصیه کنیم که لباس مناسب و دستکش بپوشید، شاید خنده دار باشد اما اگر لباستان هم کثیف شود مجبور خواهید شد علاوه بر فرش یکسری چیز دیگر را هم بشویید.

در درجه ی دوم باید هوای خانه را عوض کنید بنابراین تمام در و پنجره ها را باز کنید تا هوای خانه تهویه شود.

قسمت های سفت استفراغ را با دستمال کاغذی بردارید؛ اگر از دستمال استفاده کنید ممکن است یا از آن پاک نشود یا لکه از خود به جا بگذارد، اگر هم همراه دیگر لباس ها در ماشین لباسشویی بیندازید مواد داخل آن به لباس ها میچسبد.

حتما در مورد مواد جاذب شنیده اید، چنین موادی به سرعت برخی مواد دیگر را به خود جذب میکنند؛ در مورد استفراغ هم میتوانید از نمک، بکینگ پودرو نشاسته ذرت استفاده کرده و آن را در قسمت مورد نظر بپاشید. 15 دقیقه زمان کافی ست تا مواد جاذب استفراغ را از فرش جدا کنند؛ حال تمامی مواد ریخته شده روی فرش را جمع کنید و جارو بکشید.

برای از بین بردن بوی فرش و لکه های باقی مانده هم از یک شامپو فرش کمک بگیرید و فرش را مثل روز اول کنید.

حال ممکن است تمام کارهایی که گفته شد را انجام داده باشید ولی باز هم باقی مانده لکه استفراغ روی فرش برایتان آزاردهنده باشد. خب لکه ها گاهی آنقدر سمج هستند که حتی وقتی فرش شسته میشود هم آثاری از آن ها باقی میماند؛ اما کار که نشد ندارد، برای چنین مشکلاتی هم قطعا راهکاری هست.

لکه های باقی مانده را یک پارچه مرطوب بار دیگر پاک کنید، سعی کنید تا حد امکان این کار را با ظرافت انجام دهید چرا که کشیدن محکم پارچه روی فرش باعث فرو رفتن مواد درون الیاف فرش میشود و پاک کردن را برایتان سخت تر میکند.

اینبار نیازی نیست از سشوار کمک بگیرید به فرش یک شب کامل استراحت بدهید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود. ممکن است فردا صبح که از خواب بیدار شدید باز هم بوی بد و زننده ی استفراغ زیر بینی‌تان بزند، ناامید نشوید و باز هم مراحل فوق را تکرار کنید.

 

اگر بخارشو دارید در این مرحله نیاز است که از آن استفاده کنید، چرا که بخار به خوبی میتواند باکتری های موجود در تار و پود فرش را از بین ببرد. اگر بار هم بابت تمیزی فرش دلچرکین هستید میتوانید از ضدعفونی کننده ها استفاده کنید.

مقاله مرتبط: رفع بوی نامطبوع فرش

حال که به این مرحله رسیده اید یعنی لکه تا حد قابل قبولی پاک شده است، یکبار دیگر فرش را با پارچه ی نمدار تمیز کنید و اینبار از تمیزی و زیبایی خانه ی خود لذت ببرید.

نکاتی که باید در نظر بیگیرید:

-حتما قبل از هر اقدامی تار و پود فرش خود را بررسی کنید، اگر فرشتان الیاف ابریشمی یا پشمی دارد یا قبلا سابقه ی رنگ دهی داشته حتما برای پاک کردن چنین لکه هایی نیز از قالی شویی های معتبر کمک بگیرید.

-هیچ گاه فرشی که با استفراغ کثیف شده را به حال خود رها نکنید، استفراغ به دلیل داشتن حالت اسیدی نه تنها به تار و پود فرش آسیب میزد که در طی زمان موجب پوسیدگی آن میشود بنابراین اگر لکه به قسمت های عمقی فرش نفوذ کرده بود راهکاری جز شست و شو ندارید.

-مراقب باشید هنگام جمع کردن لکه، مواد در قسمت های دیگر پخش نشود.

 

پاک کردن لکه استفراغ از روی لباس

 طبیعی است که رخدادی مانند استفراغ برای هرکسی ممکن است پیش بیاید و محدود به رنج خاصی از افراد و سن آنها نیست، بنابراین اگر روی فرش ریخته شده امکان اینکه لباستان را کثیف کرده باشد زیاد است.

در ادامه روش های پاک کردن لکه استفراغ از روی لباس را بررسی خواهیم کرد:

خانوم های خانه دار خوب میدانند استفراغ بوی بدی دارد و ممکن است حتی بارها بعد از شست و شوی لباس، اثری از لکه باقی نمانده باشد اما بوی زننده ی آن همچنان آزاردهنده باشد تا حدی که حاضر نشوید لباستان را برای بار دوم بپوشید. برای همین باید قبل از اینکه لباس را بشویید با استفاده از موادی چون جوش شیرین، نمک و یا پودر بچه بوی بد لباس را کمتر کنید، این مواد تا حد بسیار زیادی کمک کننده خواهند بود.

روش استفاده از ان به این صورت است که پودر را در محل کثیف شده بریزید و پس از اینکه به شکل خمیری درآمد آن را بردارید، در صورت نیاز این کارار مجددا تکرار کنید تا زمانی که بوی استفراغ تا حد قابل قبولی برایتان تحمل پذیر باشد؛ سپس لباستان با روش های عادی بشویید.

گاهی پیش می آید که در یک مهمانی هستید و چنین مشکلی پیش می آید در این حالت فرصت و وقت تمیز کردن لباس را ندارید؛ زمانی که فردا لباستان را برمیدارید تا بشویید با یک لکه ی بزرگ خشک شده و بدبو مواجه میشوید در چنین حالتی ابتدا ماده های اضافی را از روی لباس جدا کنید، سپس آن را در یک ظرف آب ولرم بخیسانید.

در نهایت پودر یا مایع لباس شویی را روی لکه ها ریخته و طبق دستورات مراقبتی درج شده داخل لباس آن را بشویید، اگر سه یا چهار بار عمل شست و شو را تکرار کنید دیگر اثری از لکه باقی نخواهد ماند.

 

پاک کردن لکه استفراغ از روی تخت

پاک کردن این لکه نیز بسیار شبیه به موارد قبل است به این صورت که باید با استفاده از کاغذ یا دستمال کاغذی تا حد امکان مواد سفت و بزرگ را بردارید.

پارچه ای تمیز و نمناک را به آرامی روی لکه و اطراف آن بکشید. اگر پارچه ی تشک قابل جدا شدن است آن را بردارید با آب گرم بشویید، اگر از درصد مقاومت پارچه مطمئن هستید حتما آن را با آب داغ بشویید تا باکتری های موجود در آن به طور کامل از بین بروند.

نکته: تمام سعی خود را کنید تا حداقل در شست و شوی اول فقط قسمت لک شده ی پارچه را بشویید تا میکروب در قسمت های دیگر نفوذ نکند.

اگر پارچه تشک از سطح آن جدا نمیشود؛ اینبار باید پارچه را با آب داغ و مواد پاک کننده نمدار کنید و روی سطح لکه بکشید و چندین بار این کار را تکرار کنید.

در نهایت نیز برای اینکه جانب احتیاط را رعایت کرده باشید، پارچه دیگری را مدتی درون آب داغ قرار دهید و دوباره لکه را تمیز کنید، اجازه دهید تشک هوا بخورد و خشک شود؛ اگر باز هم اثری از لکه بود مراحل را مجددا تکرار کنید.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی