****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

چهارشنبه 11، تیر 1399
پاک کردن لکه رنگ از روی فرش ماشینی

پاک کردن لکه رنگ از روی فرش ماشینی

رنگ ریخته شده روی فرش ماشینی ، ظاهر فرش را خراب می کند. از بین بردن رنگ مرطوب بسیار آسان تر است ، اما جدا کردن رنگ خشک از فرش نیز امکان پذیر است. قبل از پاک کردن رنگ ، مهم است که بدانید از چه نوع رنگی استفاده کرده اید.دانستن اینکه چه نوع رنگی روی فرش ریخته است ،میتواند تفاوت زیادی در روش پاک کردن لکه ایجاد کند. اگر مطمئن نیستید میتوانید رنگ را بررسی کنید. دو رنگ اصلی وجود دارد: پایه روغن و پایه آب

رنگ پایه روغن –با استفاده از روغنهای طبیعی یا مصنوعی به عنوان پایه ساخته میشوند. این رنگ ها بسیار با دوام بوده و در برابر رطوبت مقاوم هستند و پاک کردن این رنگها از فرش کار سختی است.

رنگ پایه آب- رنگ هایی که پایه انها آب است ؛ به رنگ لاتکس نیز معروف هستند این رنگها بو کمی دارند ، سریعتر از رنگ روغن خشک میشوند و زمانی که خیس شوند ، راحت تر پاک میشوند.

از بین بردن لکه از فرش ماشینی 

قبل از اینکه وارد مبحث پاک کردن لکه ها شویم مواد لازم برای پاک کردن لکه ها را در زیر لیست میکنیم :

-چاقو

-دم باریک

-جارو

- 1کیلوگرم آب

-بطری اسپری

– برس

-بخارشو

-پارچه

-استون، پراکسید هیدروژن

-قیچی

از بین بردن رنگ مرطوب

هنگام ریختن رنگ ، بهتر است در اسرع وقت ان را تمیز کنید. تا هم کمتر جذب فرش شود و هم به سایر نقاط فرش منتقل نشود.

پاک کردن لکه رنگهای پایه آب

برای پاک کردن رنگ از دستمال کاغذی مرطوب استفاده کنید تا رنگ اضافی خیس شود.رنگ را به داخل الیاف فرش فشار ندهید. اگر دستمال کاغذی ندارید ، میتوانید از پارچه استفاده کنید .فقط به خاطر داشته باشید که حتما باید پارچه را بعد از استفاده بیرون بریزید زیرا لکه رنگ از فرش به پارچه منتقل میشود.  پس از پاک کردن لکه ، کمی آب گرم را روی ان منطقه بریزید تا مرطوب شود. در حالی که آب در لکه نفوذ میکند، محلول 1 فنجان آب گرم را با 1قاشق غذاخوری صابون مایع مخلوط کنید. با استفاده از یک برس تمیز با یک پارچه ناحیه را مالش دهید تا صابون یک لایه سبک تشکیل دهد. از قسمت بیرونی لکه شروع کنید و لکه را به سمت داخل پاک کنید تا از پخش شدن لکه جلوگیری شود. شستشو را ادامه دهید تا رنگ حل شود. شاید لازم باشد ؛مقدار بیشتری از محلول تمیز کننده اضافه کنید. پس از شستشو ، ناحیه را خشک کنید و جارو بکشید تا از رشد کپک در فرش جلوگیری شود.

پاک کردن لکه رنگ آکریلیک (این رنگها بر پایه آب هستند .)

برای پاک کردن لکه رنگ آکریلیک ریخته شده روی فرش ، گلیسیرین را به لکه اضافه کرده و سپس به آرامی آن را پاک کنید.  سایر مواد باقی مانده را با مالیدن الکل از بین ببرید . با استفاده از محلول آب و صابون لکه را پاک کنید. رنگ را با اسفنج تا زمانی که از بین برود پاک کنید و یک بار جارو بکشید.

رنگهای پایه روغن

برای استفاده از رنگ مرطوب روغنی ،از چاقو برای برداشتن رنگ از روی فرش استفاده کنید. مراقب باشید که رنگها در فرش نریزید که حذف ان حتی سخت تر خواهد شد. با استفاده از یک پارچه یکبار مصرف ، رنگ را بدون مالش پاک کنید. سپس از ماده  turpentine برای پاک کردن لکه رنگ استفاده کنید. در زمان استفاده از این ماده پنجره ها را باز کنید و از پنکه استفاده کنید. هنگامی که لکه از بین رفت ، از محلول یک فنجان آب سرد و یک قاشق غذاخوری صابون استفاده کنید .سپس با استفاده از اسفنج لکه را پاک کنید. سپس با استفاده از یک دستمال کاغذی فرش را خشک کنید.

از بین بردن رنگ خشک

اگر لکه رنگ بر روی فرش خشک شده است ، کمی پاک کردن ان سخت است اما امکان پذیر است.

رنگ بر پایه آب

با استفاده از یک چاقوی تیز و دم باریک تا حد ممکن رنگ خشک شده را از روی فرش پاک میکنیم.در واقع تکه های بزرگ رنگ را از روی فرش جدا کرده ایم. سپس جارو برقی بکشید.  در یک بطری اسپری ، 1 فنجان آب و یک قاشق چایخوری صابون مایع یا سرکه سفید را با هم مخلوط کنید . محلول را به آرامی روی لکه رنگ خشک شده اسپری کنید و بگذارید 1تا2دقیقه بماند. با استفاده از یک برس سفت ، ناحیه را پاک کنید تا رنگ ان برداشته شود و در صورت نیاز محلول بیشتری اضافه کنید. در صورت لکه شدن در فرش ، ممکن است لازم باشد چندین بار این روند را تکرار کنید. جارو برقی بکشید و سپس با استفاده از یک تمیز کننده فرش ، فرش را تمیز کنید.

رنگ بر پایه روغن

برای لکه های رنگی خشک شده بر پایه روغن ، ابتدا با استفاده از یک چاقو ، لایه بالایی رنگ را از بین ببرید، با دقت قطعات تکه های رنگ را درون یک ظرف قرار دهید ، تا انها درون فرش فرو نروند.سپس با استفاده از سنجاق رنگ را از روی الیاف فرش پاک کنید.مراقب باشید که رنگها درون فرش فرو نرود. سپس فرش را جارو بکشید. از بخار شو استفاده کنید.برای پاک کردن باقی مانده ،از پراکسید هیدروژن یا استون استفاده کنید. از این روش برای پاک کردن لکه رنگ استفاده کنید. در صورت امکان از پارچه سفید استفاده کنید ،تا پارچه به فرش رنگ منتقل نکند. برای از بین بردن رنگ ،کار را ادامه دهید. سپس با استفاده از محلول آب و صابون مایع و بخار شو لکه را تمیز کنید. اگر هنوز الیاف رنگی هستند، برای پاک کردن باقی مانده لکه ، سر الیاف را قیچی کنید. اما مراقب باشید که در فرش بین الیاف تفاوتی ایجاد نشود.

سرعت عمل در پاک کردن لکه رنگ

لکه را با استفاده از دستمال کاغذی یا پارچه ای تمیز کنید البته دقت کنید تا رنگ پخش نشود. قبل از استفاده از هر گونه ماده تمیز کننده ان را در ناحیه کناری از فرش امتحان کنید تا از ایمن بودن مواد تمیز کننده برای الیاف فرش مطمئن شوید. 


 

نظرات کاربران

کد امنیتی