****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

پنجشنبه 04، بهمن 1397
ماشین آلات فرش ماشینی و مقایسه فنی آنها

ماشین آلات فرش ماشینی و مقایسه فنی آنها


در مقایسه فنی انواع دستگاه های فرش ماشینی نظیر: ALPHA360 و CRX83 – UCL83 ، با وجود تنها دو کمپانی ماشین سازی که در زمینه ماشین آلات فرش بافی فعالیت می کنند، بدیهی است که نقاط ضعف و قوت آنها به دلایل کاملاً مشخص از هم پوشیده می ماند.

اکثریت ماشین آلات فرش بافی در کشورهای ایران – ترکیه – چین و مصر به فروش می رود. به جز تلاش هایی که در ترکیه صورت گرفت و متوقف ماند، تاکنون هیچ کدام از کشورهای یاد شده اقدام به ساخت ماشین آلات فرش ننموده اند.

انواع فرش ماشینی که به وسیله ی دستگاه های نساجی بافته می شوند به صورت زیر می باشد:

فرش 1500 شانه، فرش 1200 شانه، فرش 1000 شانه، فرش 700 شانه و فرش 500 شانه.

ماشین صنعتی

در ادامه ی صحبت های پاراگراف قبل ، در زمینه ی قطعه سازی و نیز ژاکاردهای الکترونیک پیشرفت های زیادی صورت گرفته، اما هنوز با ساخت یک ماشین فرش بافی فاصله فراوانی وجود دارد و به نوعی ره دراز است و قلندر بیدار!

با این همه اخبار رسیده حاکی از آن است که در نمایشگاه ایتمای مونیخ ۲۰۰۷ یکی دو شرکت قوی ماشین سازی از چین – فرانسه و ایتالیا نیز قصد ورود به این عرصه را دارند.
در این قسمت ما سعی کرده ایم به بررسی فنی آخرین شاهکارهای فرش بافی کمپانی شونهر و وندویل بپردازیم. تمام مطالبی که در این قسمت بیان می شود صرفاً بر اساس دیدگاه های فنی و تجارب قبلی تهیه شده و ممکن است افراد دیگری نظرات مختلف و گاه متضادی با آن داشته باشند.

از شرکت شونهر ماشین 360ALPHA انتخاب شده است که یک ماشین Versatile یا چند کاره می باشد. یعنی علاوه بر انواع بافت های مختلفی که برای فرش های پرز بریده (cut pile) می زند، قادر است فرش های کات لوپ نیز تولید نماید. از کمپانی وندویل نیز ماشین سه راپیری83 CRX و ماشین کات- لوپ 400UCL انتخاب شده اند.

این ماشین ها در چهار فاکتور زیر مورد مقایسه قرار گرفته اند:
الف) مکانیسم تشکیل دهنه نخ های چله
ب) مکانیسم تشکیل دهنه نخ های خاب (ژاکارد)
ج) انواع بافت های کلاسیک و غیرکلاسیک که می توان در این ماشین ها استفاده کرد
د) میزان تولید هر کدام از ماشین ها در شرایط مشابه

الف ) مکانیسم تشکیل دهنه چله


ماشین های ساخته شده توسط کمپانی شونهر می توانند مجهز به دستگاه دابی الکترونیک باشند. دابی الکترونیک سر و صدای کمتری داشته، سرویس و نگهداری آن آسانتر اما پرهزینه است. تغییر سریع نوع بافت و امکان داشتن انواع بافت های مختلف مهم ترین مزیت دابی است. اما در مقابل قیمت بالای آن نسبت به سیستم بادامکی نیز باعث می گردد خریدار دابی دچار تردید بیشتری شود.
اشکال دیگر دابی الکترونیک، امکان بروز اشتباه در بافت است که به دلایل الکترونیکی و نرم افزاری کاملاً می تواند نحوه حرکت وردها را به هم ریخته و پشت فرش را معیوب نماید.
کمپانی وندویل برای بالا بردن وردها از مکانیسم قدیمی و سنتی بادامک بهره می برد. در واقع بادامک ها تنها ضعفی که در مقابل دابی دارند، این است که تنوع بافت کمتری داشته و امکان تغییر بافت کمی زمان بر و وقت گیر است. همچنین این سیستم دارای قیمت کمتری بوده و امکان بروز اشتباه در بافت به صفر می رسد.
برای مقایسه بهتر دو مکانیسم دابی و بادامک باید ابتدا به این سؤال پاسخ داده شود که هدف از تهیه آنها چیست؟ آیا قرار است ماشین بافندگی ما از ابتدا تا انتهای سال یکنوع بافت را با یک تراکم مخصوص ببافد و یا این که قرار است ما به درخواست مشتریان هر روز محصولات متنوعی را به بازار عرضه کنیم و از این تنوع برای بالابردن توانایی فروش بیشتر بهره گیریم ؟
در عمل با توجه به روند فعلی بازار فرش در ایران هیچ کدام از این دو سیستم نسبت به یکدیگر مزیتی ندارند. چرا که فرش در بازار ایران محصولی تعریف شده است با مشخصات شانه ۵۰۰- تراکم ۱۰۰۰ و بافت ۱/۱ یا تک پودی.
لازم به ذکر است که کمپانی وندویل برای کمتر نمودن محدودیتهای سیستم بادامکی، سعی نموده تا بافت های مختلف را در چند مجموعه جای دهد و برای هر مجموعه یک سری بادامک طراحی نموده است.

ب ) مکانیسم تشکیل دهنه خاب (ژاکارد) 


ماشین های شونهر از ژاکارد مدل2490LX اشتابلی استفاده می کنند که دارای سه حالت کامل است. حداکثر ظرفیت هر هد ژاکارد ۸۲۴۰ هوک می باشد. بزرگترین مشکل ژاکارد اشتابلی، عدم توانایی برای تحمل بار ناشی از حرکت ۱۶ هزار هارنیش (خصوصاً برای نخ اکریلیک) است. به همین دلیل معمولاً پس از چندین ماه کار سه شیفت، ابتدا صفحات چاقویی انحنا پیدا کرده و سپس مشکلاتی برای گیربکس ژاکارد پیش می آید. نقطه قوت ژاکارد اشتابلی دارا بودن مدول سه حالته است. استفاده از مدول دو مزیت عمده دارد:
اولاً – رفع عیب ناشی از بدکارکردن اجزای داخل مدول براحتی و به سرعت انجام می شود.
ثانیاً – داشتن سه حالت مختلف برای هوک ها باعث می شود تمامی بافت ها بدون نیاز به رعایت یکسری محدودیت ها و قواعد طراحی قابل اجرا شوند. در حالی که در ژاکارد MJ بدون رعایت قوانین وندویل، امکان استفاده از نوشته پشت فرش، بافت فلت و . . . . نیست.
ماشین CRX از ژاکاردهای چهار حالتی MJ استفاده می کند. ظرفیت هر هد ژاکارد ۱۱۲۰۰ قلاب یا هوک می باشد که با دو هد ژاکارد می توان به رکورد ۲۲۴۰۰ قلاب رسید که بیشترین ظرفیت ژاکارد در ماشین های بافندگی است. مشکلاتی که ژاکارد سه حالتی (در دو وضعیت) PTX باآن مواجه بود هنوز در این ژاکارد پابرجاست. سرویس و نگهداری آن سخت تر از ژاکارد اشتابلی است و برای تعمیر خرابی قرقره های بالابر هارنیش وقت زیادی لازم است.
برای نرم افزار ژاکارد، اشتابلی از برنامه5 JC استفاده می شود. مزیت آن استفاده آسان کاربران است. برای تبدیل فایل های گرافیکی به فرمت خواسته شده (5JC) از برنامه CSS Carpet weaver استفاده می شود. استفاده از این برنامه و فایل های بافت مربوط به آن بسیار راحت تر از نمونه وندویل است. هر نوع بافتی را به راحتی می توان از روی کاتالوگ بافت ها انتخاب نموده و استفاده کرد. همچنین می توان به کمک فرمت AGN محتویات داخل فایل و تکنیک های به کار رفته را مشاهده نمود. بزرگ ترین عیب این برنامه وابستگی خریدار به کمپانی شونهر است. زیرا هر نوع تغییری که مد نظر مشتری باشد، باید به طور واضح و شفاف برای کمپانی شونهر توضیح داده شود و سپس فایل مورد نظر تهیه شده و به خریدار دوباره فروخته می شود. این مشکل در مورد بافت های دابی نیز صدق می کند. با این وضعیت اولاً هر فکر نو و ایده جدیدی که خریدار ارائه نماید، به راحتی در اختیار شونهر قرار می گیرد و می تواند آن را به بقیه بفروشد و یا در بهترین حالت برای رفع مشکلات بافت سایرین استفاده نماید. ثانیاً به دلیل این که خریدار نمی داند آیا تغییرات یا اصلاحات مورد نظر از لحاظ فنی و کامپیوتری شدنی است یا خیر، در نتیجه دایره نوآوری ها در این ماشین محدودتر از آن چیزی است که تبلیغ می شود. برای مدیریت و چیدن نقشه های فرش در داخل ماشین از برنامه CSS Carpet weaver استفاده می شود. برنامه ساده ای است که پیچیدگی خاصی نداشته و بدون آن هم می توان کار کرد.
ماشین CRX از برنامه Weavelink استفاده می کند. استفاده از این برنامه برای اپراتور عادی مشکل است و پیچیدگی های خاصی دارد. چندین شرکت ایرانی از جمله بوریا، جهان بافت و پویش پژوه کاشان برنامه های به مراتب ساده تر و مفیدتری برای این منظور تهیه کرده اند.

مقایسه بافت هادر مقایسه کلی، تنوع بافت های ماشین شونهر به دلیل داشتن دابی الکترونیک بیش از ماشین های وندویل است. اما نکته مهم در این جاست که شرط استفاده از قسمت اعظم این بافت ها مشترک نمی باشد. به عنوان مثال نمی توان در بافت تک پودی با شانه نمره۵۰۰، و ۸رنگ از بافت دابل پایل استفاده نمود. در نتیجه از نظر تعداد بافت ها، این دو ماشین اختلاف زیادی با هم ندارند. ‏

الف) بافت تک پودی: ‏برای بافت تک پودی (‏Single shot‏) هیچ تفاوتی بین این دو ماشین وجود ندارد. هم چنین سبک فلت- دابل پایل و نوشته پشت فرش نیز مشابه هم است. از نظر تولید به دلیل این که تنها یک راپیر در هر سیکل کار می کند، بنابراین تولید آنها نیز یکسان است. نحوه حرکت نخ های خاب در هر دو ماشین360 ‏Alpha‎‏‌ و ‏83‎‏‌ CRX یکسان است.


ب) بافت دو پودی در ماشین های شونهر:نوع بافت دو پودی و میزان تولید آن در ماشین های دو راپیری یکسان است.‏
برای تراکم های بالا، شونهر پیشنهاد داده است که پود داخل فرش به صورت یک در میان حذف شود. این بافت دارای دو ایراد مهم است: اولاً نقشه روی فرش مثل نقشه دو پودی واضح نیست و در بعضی نقاط به هم ریخته است، و ثانیاً هر پیکسل طرح در پشت فرش به صورت دوبله نمایان می شود. ‏

ج) بافت دو پودی در ماشین وندویل:از بافت مشابهی در ماشین های دو راپیری خود استفاده می کند. ‏در این بافت ریشه های خاب به صورت یک در میان روی پود داخل و پود بیرونی قرار گرفته اند. در مقایسه با نمونه بافت شونهر، مصرف نخ خاب کمتر است و نقشه بافت فرش وضوح بیشتری دارد.‏
اما در ماشین های سه راپیری وندویل مانند ‏83‎‏‌CPX می توان چند بافت جدید شبیه دو پودی استفاده نمود. ‏
در این بافت، پودی که ریشه خاب ندارد داخل ریشه قرار دارد. وضوح نقشه در روی فرش و پشت فرش بالاست. برای استفاده در تراکم های بالا بسیار مناسب است. کیفیت زیردست فرش بهتر از بافت دو پودی کلاسیک است. به دلیل این که سیستم سه راپیری است، می توان برای پود توی از پود غیر مشابه استفاده کرد. ‏


د) بافت های سه پودی:بافت سه پودی کلاسیک در ماشین های ‏360‎‏ Alpha و‏83‎‏ CPX مشابه هم است.‏
* در ماشین سه راپیری 83‎‏‌ CPX با حذف یکی از پودهایی که ریشه خاب ندارند، ضمن بالا بردن کیفیت بافت، مقدار تولید نسبت به بافت بالا ۵۰% اضافه می شود.‏
* هم چنین بایستی توجه کرد که برای تولید بافت های سه پودی، ماشین سه راپیری ۵۰ درصد تولید بیشتری نسبت به ماشین های دو راپیری دارند.‏
در مقایسه این بافت با بافت های سه پودی کلاسیک؛ تولید بالاتر، تراکم بالاتر، زیردست بهتر و نقشه واضح تر خواهد بود. ضمن این که پشت فرش تمیزتر است.‏


ه) کات لوپ:دستگاه ‏UCL‏‌ می تواند دو فرش کات لوپ به صورت ‏face to face‏‌ تولید کند، بدون این که طرح بافت و کیفیت فرش ها با هم فرق داشته باشند. هم چنین می تواند با استفاده از ژاکارد ۴ حالته و سه راپیر، پود رنگی در داخل فرش های کات لوپ قرار دهد.‏
نقطه قوت دیگر این دستگاه تولید متراکم ۱۰۰۰ لوپ سینگل در متر است.‏‏‎مهم ترین نکته در مورد آلفا۳۶۰ این است که در بافت ‍‏Cut-loop‏ فرش رو به صورت ضایعات در می آید.‏ در بافت ‏Loop-loop‏ فرش رو ضایعات نیست، اما تولید ماشین در این حالت بسیار پایین است. ‏


نکات جانبی:

۱) سیستم برش خابدر ماشین های وندویل با استفاده از بند تیغ – گیربکس تیغ و کالسکه تیغ این کار انجام می شود. سرعت برش خاب مستقل از سرعت پیچش (تراکم پوودی فرش) است.
در ماشین های سری آلفا۳۶۰ از یک سیستم ‏Servo-controlled‏‌ استفاده می شود. حرکت کالسکه تیغ از طریق تسمه و توسط سرو موتور انجام می شود. سرعت برش خاب نسبت معینی با سرعت پیچش فرش دارد، یعنی هر چه سرعت پیچش فرش زیادتر شود (تراکم پودی کمتر باشد)، سرعت برش خاب نیز بالا می رود. مزیت این سیستم این است که خاب فرش به صورت رج به رج بریده می شود و از یکنواختی بیشتری برخوردار است. ضمناً مشکلات پاره شدن بند تیغ – خراب شدن گیربکس تیغ و شل شدن بند تیغ را ندارد.‏


۲) مکانیسم حرکت راپیرها‏ در ماشین آلفا۳۶۰ از چرخ دنده خورشیدی برای این کار استفاده می شود.
در ماشین 82‏CRX ‎‏ از سیستم ‏Air cushion guiding‏‌ استفاده می شود. سایش ندارد و سروصدای آن کم تر است. ‏

۳) دهنه خاب‏ ارتفاع خاب برای هر دو سیستم تا ۵۰ میلیمتر قابل تنظیم است. ‏

۴) غلتک چله هادر ماشین ها آلفا۳۶۰ شونهر، ‏82‎‏‌ CRX و ‏‎83‎‏‌CRX از سکوی چله دو طبقه استفاده می شود. اما در ماشین ‏UCL‏‌، سکوی چله یک طبقه است که باعث سایش بیشتر نخ های تار می شود و راندمان را پایین می آورد. البته به خاطر این که در ماشین ‏UCL‏ از شانه های پایین استفاده می شود، این مسئله چندان حاد نیست.‏

۵) سرعت ماشین سرعت ماشین آلفا۳۶۰ با اکریلیک ۱۰۵ دور بر دقیقه، و با نخ پلی پروپیلن ۱۲۵ دور بر دقیقه است.
سرعت ماشین 83‏CRX ‎‏‌ با اکریلیک ۱۰۰ دور بر دقیقه و با نخ پلی پروپیلن ۱۲۰ دور بر دقیقه است.
سرعت ماشین ‏400‎‏‌UCL با نخ پلی پروپیلن برای بافت ‏Cut-loop‏‌ ۱۲۵ دور بر دقیقه است.‏

نتیجه گیری:- بافت تک پودی در هر سه مورد ذکر شده مشابه هم بوده و تلفات آن نیز مساوی است.
– بافت دو پودی در ماشینAlpha 360 و CRX 82 یکسان است. هر کدام بافت مخصوصی برای تراکم های بالا طراحی کرده اند که مزیت و معایب خود را دارد.
– بافت دو پودی در ماشین CRX 83 کاملاً با ماشین های فوق متفاوت است. زیردست بهتر و تراکم بالا از مشخصات این بافت ها است.
– برای بافت سه پودی تولید ماشین CRX 83 بیشتر (۵۰%) از دو ماشین دیگر است.
– برای بافت های ترکیبی از دو پودی و سه پودی، فقط ماشین سه راپیری بهتر است.
– ماشین ۷۰۰ شانه تنها مزیتی که دارد، کیفیت عالی نقشه و بافت است. راندمان تولید این ماشین کمتر از آن چیزی است که وندویل ادعا می کند.
– در ماشین های شونهر دست خریدار برای اعمال تغییرات مورد نظر بازتر است.
– اگر در آینده بافت های ترکیبی جایگزین بافت های کلاسیک فعلی شوند، ماشین سه راپیری بهترین گزینه است.
– از نظر آموزش پرسنل و دسترسی به منابع (کاتالوگ – سی دی – جزوات آموزشی) شونهر قوی تر از وندویل عمل می کند.
– مهارت های بافندگی کمپانی وندویل بالاتر از شونهر بوده و مشکلات مربوط به بافت فرش راحت تر حل می شود.
– برای بافت Cut-Loop ماشین UCL مناسب تر از Alpha 360 است


دستگاه فرش بافی CRP92

 
ماشین دو رپیری Pioneer CRP92 برای دستیابی به قابلیت تولید و انعطاف پذیری بالا، کیفیت های جدید در فرش و هزینه های تعمیر و نگهداری پایین طراحی شده است. تولید این ماشین حداقل 20% بیشتر از ماشین های فرش بافی دیگر است و می توان گفت بهترین ماشین از نظر حجم تولید بالا می باشد. با این دستگاه حتی در هنگام بافت باکیفیت ترین فرش ها نیز می توان از مزیت سرعت بالا و ارتعاش کم بهره برد. تنظیم ارتفاع پرزها (خاب) با تنظیم متقارن ریل های راهنما در فرش های رویی و زیری، به راحتی امکان پذیر است. برش بدون لرزش باعث به وجود آمدن جلوه زیباتری برای پرزها می شود. این ماشین قابلیت بافت فرش با کیفیت های متنوع از سبک های شرقی گرفته تا طرح های مدرن با موادی از جنس پشم، پلی پروپیلن، اکریلیک، ویسکوز، ابریشم، نایلون، پلی استر و غیره را دارد. نگهدارنده های لانست مجزا که به طوری انحصاری برای سیستم طراحی با حالت نخ خاب در وسط استفاده می شود، باعث کاهش کشش نخ های خاب و در نتیجه افزایش راندمان بافت می شود.
CRP92 قادر است همه بافت های تک راپیری و دو راپیری شامل ترکیب پرزهای بریده شده و بافت های ساده و تخت، علامت ها و لوگوها را ببافد. بافت تک راپیری با بالاترین بهره وری با سیستم انتخابگر راپیر امکان پذیر می باشد. کاربری سیستم محرکه سرودرایو با قابلیت اختلاف زمانی برای نخ های سفت بافت و شل بافت باعث تضمین تولید فرش با مصرف نخ ضایعات کمتر، تمیزتر بودن پشت فرش به همراه تغییر سریع نوع بافت می گردد.
- این ماشین مجهز به سیستم های الکترونیکی پیشرفته ای می باشد که باعث کارآمدتر شدن اپراتور و راحت تر شدن کار می گردد.
- رزور پودهای X2‌ واندویل با ترمز الکترو مغناطیسی نخ پود باعث کاهش میزان ضایعات نخ جوت شده و پودگذاری بدون ماکزیمم بار روی نخ پود را باعث می گردد.
- دمای رپیرها که توسط بالشتکی از هوا هدایت می شوند، به طور دائم نمایش داده می شود.
- سیستم تغذیه مداوم توسط سروموتور LOTUS‌، حرکت نخ های چله را بدون ایجاد شوک تضمین می نماید.
- نمایشگر لمسی کنترل کننده ژاکارد جهت اتصال به سیستم طراحی تولید Weave link طراحی شده است.
- ژاکارد الکترونیک مجهز به انتخابگرهای ساده و قابل اطمینان به گونه ای طراحی شده اند که نسبت به تغییرات دمایی و گرد و غبار حساس نمی باشد.
- انتخابگرهای ژاکارد با ظرفیت بالا قابلیت برنامه ریزی برای 24192 نخ پرز در فرش های 700 شانه، 8 رنگ و 4 متر عرض، و یا 500 شانه و 10 رنگ می باشد.
- ابزار گیرنده انتهای نخ پود برای کاهش طول نخ پود تعبیه گردیده و تیغه های ژاکارد بادامک های دوبل در طرفین ژاکارد به حرکت در می آیند.
- ژاکاردCRP‌ برای بافندگی فرش نسبت به ژاکاردهای دیگر دامنه بالابری بیشتری دارد که به معنی داشتن پشت فرشی تمیزتر است.
- نخ های رنگی برای تشکیل دهنه راحت تر و در نتیجه کاهش مصرف نخ ضایعات که در حدود280 g/m می باشد، در ارتفاعات متفاوتی تنظیم می گردند.


دستگاه فرش ماشینی HCPX2


هدف از طراحی دستگاه فرش ماشینی HCPX2 برای تولید فرش ماشینی با کیفیت بالا و بافتی شبیه فرش دستبافت ایرانی یاهمان دستبافت گونه hand look توسط شرکت وندویل می باشد.
در دستگاه فرش ماشینی HCPX2 از ژاکارد بناس مدل MJ با ظرفیت بالا و قابلیت برنامه ریزی برای24000نخ خاب در فرش های 700 شانه ، 8 رنگ و 4 متر عرض و یا 500 شانه و 10 رنگ استفاده شده است در دستگاه فرش ماشینی HCPX2 از انتخابگر پود که به چنجر پود معروف میباشد و قابلیت انتخاب پودهای متنوع از نظر ضخامت و یا جنس را میسر می سازد استفاده گردیده که با این روش میتوان از نخ جوت برای پود پشت فرش و از نخ پنبه و نازکتربرای پود داخل فرش استفاده نمود ، این کار تراکم پودی فرش را تا 3000 بالا برده تا پشت فرش واضحتر و شبه دست بافت داشته باشیم این ماشین مجهز به سیستم های الکترونیکی پیشرفته ای می باشد که باعث کارآمدتر شدن اپراتور و راحت تر شدن کار می گردد همچنین سیستم تغذیه غلطک چله ها توسط سروموتور LOTUS‌ و همچنین استفاده از کمک های بادی ، حرکت نخ های چله را بدون ایجاد شوک وهماهنگ با تولید ماشین برآورده ساخته باعث تضمین تولید فرش با مصرف نخ ضایعات کمتر، تمیزتر بودن پشت فرش به همراه تغییر سریع نوع بافت می گردد.
رزور پودهای X2‌ واندویل با ترمز الکترو مغناطیسی باعث کاهش میزان ضایعات نخ جوت شده و پودگذاری با حد اقل فشار و سایش بر روی نخ پود را باعث می گردد.این ماشین قابلیت بافت فرش و تابلو فرش با کیفیت های متنوع با انواع نخ خاب مانند پشم ، اکریلیک، پلی استر، پلی پروپیلن ، ابریشم ، ویسکوز و ... را دارا میباشدتولید این ماشین بنا به گفته شرکت وندویل 50% بیشتر از ماشین های فرش بافی دو راپیری دیگر است و می توان گفت بهترین ماشین از نظر حجم تولید بالا ست . با این دستگاه حتی در هنگام بافت باکیفیت ترین فرش ها نیز می توان از مزیت سرعت بالا و ارتعاش کم بهره برد.

نظرات کاربران

کد امنیتی