****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

چهارشنبه 07، فروردین 1398
فرش های فانتزی

فرش های فانتزی

در دنیای امروز فقط هنر دست زنان این مرز و بوم و خصوصیات فرش دستبافت نیست که به عنوان تنها گزینه ی روی میز مطرح میشود؛ بلکه سلیقه های مختلف میتوانند از انواع دیگر فرش ها مثل فرش‌ماشینی، گلیم‌فرش و صدالبته فرش های مدرن و فانتزی استفاده کنند.

نوعروسان شاید این روزها بیشتر مشتاق باشند از این نوع فرش ها به عنوان فرش جهیزیه ی منازل خود استفاده کنند، چرا که شاید رنگ و لعاب فرش های فانتزی مدرن تر بوده و به سبک های اروپایی نزدیک تر است.

فرش فانتزی نیز زیر مجموعه ای از خانواده ی فرش ماشینی است و با توجه به اینکه خانه های کلاسیک ارج و قرب خود را به نوعی از دست داده اند، میتواند به عنوان کف پوشی مناسب فضایی گرم و ارام در خانه پدید آورد.

از آنجایی که فرش در هر خانه ای همه ساله تعویض نمیشود، بنابراین باید در انتخاب آن دقت کرد و تمام دکوراسیون منزل را در نظر گرفت سپس دست به انتخاب زد.

 

چه فرشی مناسب است؟

عده ای هستند که هزینه برای انها دغدغه نبوده و کیفیت اولویت اولشان میباشد، پس از خود میپرسند فرش دستبافت بهتر است یا ماشینی؟

اما چیزی که این بین مطرح میشود آن است که با کمی گشت و گذار در فروشگاه های فرش یا حتی اینترنت انقدر طرح ها و نقش های مختلف و زیبا خواهید دید که شاید به کلی فراموش کنید به سمت فرش های دستبافت بروید، البته که هیچ کس منکر ارزشمندی این فرش ها نیست اما تنوع فرش های ماشینی و مدرن هم بالاست.

از بین انواع فرش های ماشینی موجود، فرش مدرن و فانتزی نیزدنیای خوش رنگ و لعاب خود را دارد و طرح های جذابی که چشم ها را به دنبال خود میکشد.

از آن گذشته، تغییر در سبک زندگی سبب شده انسان ها ناخواسته انتخاب های دیگری برای رفع نیازشان داشته باشند و فرش نیز از این قاعده مستثنی نبوده، اپارتمان های کوچک و فضای محدود داخل خانه سبب شده افراد راغب نباشند از فرش های گران قیمت و چند متری درهر جای خانه استفاده کنند بنابراین علایق و نگاه ها به سمت فرش های مدرن رفته است.

مقاله ی مرتبط: چگونه یک فرش ماشینی خوب بخریم؟

 

فرش فانتزی چه نوع فرشی است؟

شاید عبارت فانتزی شما را به اشتباه بیندازد و فکر کنید این فرش ها تنها جنبه ی تزیینی دارند و نمیتوانند به عنوان یک کفپوش با دوام مورد استفاده قرار گیرند؛ اما چنین نیست.

بافت خاص این فرش کارایی و کیفیت آن را معلوم میکند و گره های محکم آن صرفا برای تزیین نخواهد بود.

 

انواع فرش مدرن و فانتزی

  1. فرش پرز بلند | فرش شگی
  2. فرش گبه | طرح عشایری
  3. فرش شنل | فرش براق

 

فرش پرز بلند | فرش شگی

فرش های شگی یا پرز بلند تاریخچه ی طولانی ندارند و مدت زیادی نیست که پا به عرصه ی رقابت گذاشته اند.

این فرش ها به علت پرز های بلند و نرم، و لطافتی که دارند، عموما به عنوان فرش اتاق خواب و پادری مورد استفاده قرار میگیرند. در بافت این فرش ها از الیاف پلی استر، آکریلیک و پلی پروپلین ودر مواردی از پشم استفاده میشود. از جمله ی این فرش ها میتوان به فرش شگی تک رنگ، فرش شگی معمولی و فرش شگی سه بعدی اشاره کرد.

در این نوع فرش ها ریشه ها دارای طولی بلندتر از فرش های معمولی هستند و حس راحتی زیادی به پاهای هرکس القا میکند. یکی از ایرادات این فرش تمیزکاری نسبتا سخت آن است به همین دلیل توصیه میشود اگر کودک خردسالی در منزل دارید از خرید این فرش ها اجتناب کنید، وجود تکه های خوراکی لا به لای این پرز ها سبب رشد قارچ و باکتری میشود.

 

فرش گبه | طرح عشایر

این فرش ها به تازگی مورد اقبال عمومی قرار گرفته اند در بین اقشار جوان دارای طرفداران زیادی هستند. این فرش ها طرح هایی از گبه های عشایر و هنر و ذوق سرشار این مردمان را در خود دارد که به جای دست با دستگاه بافته شده اند.

این روزها فرش گبه ی ماشینی با طرح های خاص و رنگ های منحصر به فرد خود توانسته جایگاهی در میام انواع فرش برای خود کسب کند؛ فرش های گبه علاوه بر کاربردهای فراوان خود دارای قیمت های پایینی نیز هست و همین سبب شده برخی جذب این فرش ها شوند.

برای بافت این فرش ها از الیاف پلی پروپلین و فریز استفاده میشود که پیش از شروع بافت هیت ست شده تا دوام و ماندگاری فرش بالا رود و پرزدهی نداشته باشد. این فرش ها انتخاب مناسبی برای راهرو، راه پله و آشپزخانه هستند. فرش گبه انتخاب کسانی است که طرفدار تلفیق مدرنیته و کلاسیک هستند.

 

فرش شنل | فرش براق

همانطور که پیشتر گفته شد فرش هایی موسوم به فرش های فانتزی جای خود را میان خانواده های ایرانی باز کرده اند. از دلایل انتخاب این فرش ها طرح های متفاوت و چشم نواز و طراحی این فرش ها برای فضاهای محدود است.

فرش شنل به فرش بلژیکی نیز معروف است این فرش ها به عنوان رقیبی تازه برای فرش های ماشینی پا به عرصه ی رقابت گذاشته اند و گویا حرف های زیادی هم برای گفتن دارند.

این فرش ها بسیار سبک هستند به همین دلیل پشت فرش ها لاتکس قرار میدهند تا روی انواع کف پوش لیز نخورد. الیاف این فرش ها از جنس پلی استر، پلی پروپلین و آکریلیک است؛ وجود آکریلیک در بافت فرش باعث میشود لطافت بیشتری دشته باشد.

فرش شنل در بازار جزو فرش های پرطرفدار بوده و دارای دو نوع صددرصد آکریلیک و درصددار میباشد.

در نوع اول تمامی الیاف بکار رفته در فرش صددرصد آکریلیک بوده به همین دلیل هم مقاومت بالایی دارد و پاخوردگی را بهتر تحمل میکند، هم مشکل پرزدهی ندارد و همانطور که گفته شد بسیار نیز لطیف است.

اما در مدل دوم علاه بر آکریلیک از نخ های دیگر نیز استفاده شده که ممکن است در هنگام شست و شو مقداری از اب رفتگی را مشاهده کنید و شاید درصد کمی هم پرزدهی وجود داشته باشد.

 

میبینید که جدیدترین محصولات صنعت نساجی به خوبی توانسته انواع نیازها در زمینه ی فرش را براورده کند و رضایت عموم مردم را به دست اورد.

نه تنها طرح های جالب و گیرای این فرش ها که رنگ های شاد و زنده ی آنها نیز جلوه ی کف پوش و دکوراسیون را چند برابر میکند، برای فضاهای کوچک که دلگیر هستند نیز چنین رنگ هایی گویا گرد نشاط به محیط میپاشد و سبب بزرگتر جلوه کردن فضا میشود.

البته باید اشاره کرد هر طرحی جایگاه خود را دارد و هرگز یک فرش فانتزی نمیتواند جایگزین فرشی با طرح های سنتی باشد؛ هر یک در جای خود زیبایی خیره کننده ای دارد.

نظرات کاربران

کد امنیتی