****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

سه شنبه 24، تیر 1399
فاکتورهای مهم خرید فرش عروس

فاکتورهای مهم خرید فرش عروس

از سنت های قدیمی در ایران و برخی کشورها تهیه جهیزیه برای عروس است، این رسم در میان اقوام مختلف به شکل های متفاوتی برگذار میشود و هر کس به شکلی آن را تدارک میبیند. در این میان تقریبا در تمام مناطق و رسومات مختلف، فرش جهیزیه یا همان فرش منزل عروس جزو مواردی است که پای ثابت جهیزیه عروس میباشد.

خرید جهیزیه نیاز به برنامه ریزی دارد و باید لیستی از اقلام مورد نیاز تهیه کرد تا هنگام خرید دچار سردر گمی نشد، بر همین اساس باید بدانیم هر وسیله چه کاربردی دارد و کیفیت هر کدام را چه فاکتورهایی تعیین میکنند؛ در همین راستا بر آن شدیم تا در مقاله ای جداگانه و به صورت اختصاصی در مورد فرش و چگونگی انتخاب آن در پروسه خرید فرش منزل عروس صحبت کنیم.

عناوینی که در این مقاله عنوان خواهند شد عبارتند از:

- فرشی متناسب با متراژ خانه بخرید.

- فرش باید کوچک تر از فضای سالن باشد.

- دکور خانه را مدنظر بگیرید.

- رفت و آمد زیاد فرش های تراکم بالا

- اگر مبلمان ندارید، بخوانید!

 

فرشی متناسب با متراژ خانه بخرید.

از مهم ترین عواملی که روی خرید فرش تازه عروس اثرگذار است، متراژ خانه و سبک معماری آن است. این نکته برای خرید تمام لوازم جهیزیه عروس مهم است و باید متناسب با خانه ای باشد که عروس و داماد قصد دارند زندگی مشترک خود را در آن جا شروع کنند. هر چه خانه فضای بزرگتری داشته باشد، محدوده ی انتخاب برای خرید فرش بزرگتر افزایش پیدا میکند.

از نکاتی که در این مرحله حائز اهمیت است این میباشد که اگر متراژ خانه کوچک‌تر از ابعاد فرش باشد، مجبور خواهید شد از کناره فرش آن را تا کنید یا اینکه قسمتی از فرش روی دیوار سوار خواهد شد؛ در این حالت علاوه بر اینکه فرش زیبایی و جلوه ی خود را از دست خواهد داد، به تار و پود آن نیز آسیب خواهد رسید.

فرش ماشینی در این خصوص، علاوه بر قیمت های متفاوتی که دارد، ابعاد مختلفی را نیز به بازار فروش ارائه کرده. قیمت فرش ماشینی با توجه به ابعاد و الیاف به کار برده در آن متفاوت است.

با وجودی که از گذشته های دور تا کنون فرش از اقلام بسیار پر استفاده برای هر خانه ای بوده و زنان بسیاری از کشورها اقدام به بافت فرش دستباف کرده اند اما این روزها گویی تمایل افراد به خرید فرش ماشینی بیشتر شده؛ مخصوصا برای خرید فرش جهیزیه (فرش منزل عروس) ، فرش ماشینی طرفداران بیشتری دارد. این فرش ها در ابعادی چون فرش 6 متری، 9 متری و 12 متری و به شکل های فرش700شانه، فرش ماشینی 1000 شانه و فرش1200شانهدر بازار موجود است. هر زوجی با توجه به قدرت خرید خود و دیگر فاکتورهایی که در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد اقدام به خرید یکی از این گزینه ها خواهد کرد.

 

فرش باید کوچک تر از فضای سالن باشد.

پس از آن که ابعاد خانه در نظر گرفته شد، باید فرشی متناسب با همان ابعاد خریداری شود؛ اگر خرید فرش جهیزیه اشتباه باشد یا همان فرشی خریده نشود که متناسب با شکل و اندازه ی خانه است ممکن است نه تنها تمام زیبایی خانه زیر سوال برود که تا سال های سال مجبور به تحمل همان فرش ها شوید.

به عنوان مثال در سالنی که کوچک است از فرش های 9 متری و 12 متری استفاده میشود و فرش تمام فضای سالن را پر میکند، چنین کاری فضا را کوچک و بسته نشان میدهد؛ یا برعکس استفاده از قالیچه ای 4 متری در سالنی بزرگ هم عاقلانه نیست؛ بنابر همین تصور باید برای سالن های کوچک از قالیچه ها کمک گرفت و برای فضاهای بزرگتر به فکر خرید فرش های ماشینی بزرگتر افتاد.

یک فرش با ابعاد مناسب حتی اگر طرحی آنچنانی نداشته باشد میتواند جزو دسته فرش های زیبا برای پذیرایی قرار گیرد.

 

دکور خانه را مدنظر بگیرید.

فاکتور مهم دیگری که باید مد نظر داشت شکل کلی فضای خانه است، قطع به یقین نمیتوان فرش را برید یا آنقدر انعطاف ندارد که بتوان به شکل دلخواه روی زمین پهن کرد، بنابراین هنگام خرید فرش جهیزیه یا همان فرش منزل عروس باید به دکور خانه و قسمت های چون ستون ها، شومینه و ... دقت کرد و سایز متناسبی با توجه به آنها در نظر گرفت.

یا در نگاهی دیگر اگر خانه بزرگ است و اثاثیه کم، میتوان روی فرش های تیره فکر کرد تا خانه شکلی استاندارد داشته باشد و در نگاه اول گرم به نظر برسد اما اگر فضایی کوچک در اختیار دارید توصیه ما به شما خرید فرش های روشن است چرا که خانه را بزرگتر و دلبازتر نشان میدهد.

 

رفت و آمد زیاد فرش های تراکم بالا

بالاخره تازه عروس، کالایی را میخواهد که دوام بالایی داشته باشد؛ به همین دلیل فاکتور مهم بعدی که در خرید فرش تازه عروس باید حتما به آن توجه داشت، مسئله ی پاخور فرش است. جنس و الیاف به کار برده شده در فرشی که در اتاق خواب پهن میشود متفاوت از فرشی است که در سالن پذیرایی استفاده میگردد. فرش هایی که تراکم پایین تری دارند هر چه بیشتر پا بخورند زودتر از بین رفته و پرزهای خود را از دست میدهند، در مقابل فرش هایی که تراکم بالاتری دارند هم از نظر پاخور مقاوم تر هستند و هم ظرافت بیشتری دارند به همین دلیل بهتر است در محیط هایی استفاده شوند که جلوه ی بیشتری دارند.

در نگاهی جزئی تر باید بیان داشت که فرش های 1000 شانه و فرش های 1200 شانه مناسب مکان هایی چون راهرو و جلوی درهای ورودی نیستند.

مقاله مرتبط: فرش ماشینی 1200 شانه بخرید.

 

اگر مبلمان ندارید، بخوانید!

اگر از آن دست نوعروسانی هستید که قصد خرید فرش جهیزیه را دارید اما نمیخواهید مبلمان بخرید باید نکاتی را مد نظر قرار دهید، اولین مورد اینکه فرش به هیچ عنوان نباید پرزدهی داشته باشد؛ دوم اینکه دور فرش های روشن را خط بکشید، گاهی قانون شکنی بد نیست! فرش های روشن اگرچه زیبا هستند و خانه را بزرگتر از ابعاد واقعی خود نشان میدهند اما زمانی که تمام فعالیت های روزانه خود را روی آن آنجام میدهید اصلا نمیتوانند گزینه مناسبی باشند؛ فرش های تیره چرک تابتر هستند و بهتر میتوانند دوام بیاورند، بنابراین فرش تازه عروس سرمه ای میتواند گزینه مناسبی باشد.

نکته ی دیگری که باید مد نظر داشته باشید جنس الیاف به کار برده شده در فرش است، الیافی که علاوه بر عدم پرزدهی و ضد حساسیت بودن، قابل شست و شو بوده و دوام بالایی در برابر تمیزکاری باشد.

بهترین جنس نخی که میتوان در بافت فرش ماشینی مورد استفاده قرار داد الیاف آکریلیک هیت ست شده است که هم دوام و نرمی بالایی دارد و هم تمیز کردن و شست و شوی آن راحت است. هنگام خرید فرش جهیزیه توجه کنید که فرش نخی هایی نرم و لطیف داشته باشد، هر چه میزان این لطافت بیشتر باشد نشان از دوام بالاتر فرش دارد. به فاصله ی تار و پود فرش از هم نیز توجه کنید هر چه فاصله ی نخ ها از هم بیشتر باشد، دوام فرش کمتر شده و گرد و غبار بیشتری را به خود جذب میکند.

این مقاله در اینجا به پایان نمیرسد، در مقاله ای دیگر به جزئیات بیشتری در این زمینه خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

لحظه هایتان آرام و دلتان روشن به نور خدا.

نظرات کاربران

کد امنیتی