****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

شنبه 10، خرداد 1399
طرز شستن فرش های فانتزی

طرز شستن فرش های فانتزی

 

سبک زندگی امروزه و مدرنیزه شدن چیدمان منازل سبب شده کمتر کسی تمام خانه را فرش کند؛ کف اکثر خانه ها موزائیک، سرامیک و سنگ است همین سبب شده افراد بیشتر از فرش های فانتزی به جای فرش های معمولی و ماشینی استفاده کنند تا به نوعی سبک مدرن خانه را بیشتر نشان دهند.

البته باید این نکته مهم را مد نظر داشت که گرایش به خرید فرش های فانتزی و تقاضای بالا باعث شد که فرش های بی کیفیت و چینی به وفور وارد بازار فروش شوند، بنابراین پیدا کردن نمایندگی معتبری که فرش با کیفیتی عرضه کند بسیار مهم است. فرش هایی که از کیفیت و ساختار مطلوبی برخوردار نیستند با اولین شستشو و یا با چندین بار جارو کردن معمولی تمامی پرز خود را از دست میدهند و شکل کلی فرش زشت و بی قواره خواهد شد.

اما به طور کلی در این بخش قصد داریم نحوه ی شستشوی این مدل فرش ها را شرح دهیم؛ چرا که معمولا برای بیشتر افراد این سوال مطرح میشود که آیا نحوه شستن فرش فانتزی با فرش ماشینی معمولی تفاوت دارد؟ چه نکاتی را رعایت کنیم تا فرش فانتزی بعد از گذشت سال ها هنوز هم دوام و کارایی خود را داشته باشد؟

در جواب باید گفت که نحوه ی شستشو و لکه برداری فرش فانتزی با فرش های ماشینی معمولی تفاوتی ندارد اما اگر قصد دارید فرش فانتزی خود را در خانه بشویید باید چند نکته را مد نظر داشته باشید که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

 

مراحل شستشوی فرش فانتزی

فرش فانتزی جنس و ساختاری ظریف دارد و بافت آن حساس تر از یک فرش ماشینی 700 شانه یا حتی فرش1200شانه است؛ پس در وهله ی اول باید هنگام جارو کشیدن فرش کمی با احتیاط تر عمل کنید و فرش را با آرامش بیشتری جارو کنید.

برای شستن فرش لوازمی را نیاز خواهید شد از جمله:

(سرکه، آب، جاروبرقی، جوش شیرین، برس)

خبر خوب اینکه فرش های فانتزی معمولا اندازه ای کوچکتر از فرش های ماشینی دارند؛ به همین دلیل شستشوی آن ها نیز راحتتر است.

مراحلی که برای شستن فرش فانتزی باید دنبال شوند عبارتند از:

-ابتدا باید گرد و غبار روی فرش را رفع نمایید بدین منظور نمیتوان با همان روشی پیش رفت که برای فرش های معمولی به کار گرفته میشود چرا که فرش های فانتزی معمولا حساس تر هستند و ممکن است با کوبیدن و تکاندن بیش از حد به تار و پود آن ها آسیب برسد. بنابراین برای رفع گرد و غبار این فرش ها بهتر است از جاروبرقی استفاده نمایید؛ توان جاروبرقی را روی حالت متوسط تنظیم کنید و اقدام به جارو کردن زیر و روی فرش نمایید.

 

-حال نوبت لکه گیری فرش است؛ در صورتی که روی فرش لکه ای مشاهده کردید میتوانید با ترکیب سرکه و جوش شیرین قسمت اعظم آن ها را از بین ببرید. حتی میتوانید برای تمیزی بیشتر فرش روی قسمت های لک شده جوش شیرین بریزید و روی سایر قسمت ها آب و سرکه را به نسبت مساوی ترکیب کرده و بریزید و در آخر با فرچه فرش را بسابید تا تمامی بخش ها تمیز و براق شوند.

 

-در مرحله بعد نوبت به آبکشی فرش میرسد. برای اینکه جوش شیرین و سرکه به خوبی از روی فرش پاک شوند بهتر است اول مقدار کمی آب ولرم روی فرش بریزید و با حوله ای تمام قسمت های فرش را بسابید تا هم آب فرش تا حدی گرفته شود و هم سرکه و جوش شیرین از روی فرش پاک شوند؛ در این صورت بوی سرکه هم اذیتتان نخواهد کرد.

 

-برای اینکه فرش در بهترین و مطلوب ترین حالت خود خشک شود آن را در هوای آزاد پهن کنید.

 

چرا طرز شستشوی فرش فانتزی مهم است؟

-فرش های فانتزی بافتی خاص دارند و به نوعی برای زیبایی بیشتر خانه مورد استفاده قرار میگیرند بنابراین آسیب دیدن تار و پود این فرش ها به زیبایی کلی خانه آسیب میزند.

-این فرش ها از الیاف مصنوعی ساخته میشوند و دوام پایین تری نسبت به الیاف طبیعی دارند هر چند در سال های اخیر از الیاف آکریلیک هیت ست شده در بافت آن ها استفاده میشود و به نسبت دوام بیشتری پیدا کرده اند.

-برخی از فرش های فانتزی دارای برجستگی و فرورفتگی هایی هستند که عدم دقت در نحوه شستشوی این نواحی ممکن است باعث از بین رفتن زیبایی این بخش ها گردد.

 

نکات مهم برای شستن فرش فانتزی

-هنگام خرید فرش فانتزی نوع و جنس آن را از فروشنده بپرسید تا طریقه شستشوی آن، دمای متناسب آب و شوینده هایی که نباید از آن ها استفاده کنید را بدانید.

-قبل از اقدام به شستشوی فرش، حتما آن را از لحاظ داشتن پارگی، پوسیدگی و لکه بررسی کنید.

-لکه های مختلف با مواد مختلف پاک میشوند؛ اطلاعات لازم در این زمینه را کسب کنید.

-برای شستن فرش فانتزی از مواد پاک کننده پودری استفاده نکنید چرا که ممکن است در نهایت و بعد از خشک شدن شاهد جمع شدن زردآب در قسمت انتهایی فرش و ریشه ها باشید.

-در بافت برخی از فرش های فانتزی رنگ های خاصی به کار رفته و ممکن است هنگام شستشو برخی از این قسمت ها رنگ پس دهند به همین دلیل بهتر است قبل از شستشو تحقیق کوچکی کرده تا در نهایت با ترکیب رنگ ها و از بین رفتن زیبایی فرش فانتزی خود روبرو نشوید.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی