****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

دوشنبه 24، تیر 1398
رنگ و نقش و فرش

رنگ و نقش و فرش

از آنجایی که جذابیت هر خانه در گرو زیبایی و هماهنگی ساختار کلی آن است باید برای وسایل بزرگی مانند فرش و مبل و پرده بیشتر وقت گذاشت و زمان بیشتری را برای انتخاب آنها صرف کرد.

فرش نیز یکی از مهم ترین کالاهایی است که تاثیر بسزایی در سبک دکوراسیون خانه دارد، به طوری که رنگ، جنس و طرح فرش تعیین کننده ی آن است که چه سبکی در خانه پیاده شده است.

مقاله ی مرتبط: انتخاب فرش در دکوراسیون (1) و انتخاب فرش در دکوراسیون (2)

 

از آنجایی که در ابتدای ورود به خانه اولین چیزی که جلب توجه میکند همین فرش ها هستند، پس باید رنگی داشته باشند که به نوعی مکمل دیگر رنگ ها بوده و چون جز اصلی هر اتاق است تاثیر بسیار بالایی در حسی که میتواند به افراد منتقل کند، دارند.

اگر به دنبال خرید فرش جهیزیه هستید یا درصدد این هستید که خانه ی خود را نو نوارتر کنید با ما همراه باشید تا همسو با علم روانشناسی به شما کمک کنیم تا فرشی را انتخاب کنید که هماهنگ با دکور خانه و مطابق علاقه ی شما باشد.

 

منشا رنگ ها

باید بدانید که در صورت ترکیب تمام رنگ ها در نهایت به رنگ سفید خواهیم رسید؛ جالب و تعجب برانگیز است نه؟! اگر نوع ترکیب هر طیف رنگی را بدانید بهتر خواهید توانست با دنیای رنگ ها ارتباط برقرار کرده و به همین سبب بهتر نیز میتوانید با بهره گیری از چرخه ی رنگ چند رنگ را بدون اینکه تداخلی با هم داشته باشند در کنارهم قرار دهید.

طبق علم روانشناسی هر رنگی پیامی دارد و هر پیامی تاثیراتی در روحیه ی افراد میگذارد؛ همین دلیل محکمی است که با استفاده از رنگ های خاص، حس های متفاوتی را به بیننده القا کنید. یکی از مثال های ساده در این زمینه استفاده از رنگ ها در حوزه ی ورزش، پزشکی و بازاریابی است که نمود روشنی برای این هستند که افراد میزان تاثیرگذاری هر رنگ بر خلق و خوی خود را مشاهده کنند.

از هر روانشناسی که در مورد علم رنگ ها بپرسید و با او به بحث بنشینید، خواهد گفت که رنگ ها باعث عکس العمل های مختلفی در افراد میشوند، هر رنگی تاثیر مثبت یا منفی دارد و تعیین کننده ی این اثر فاکتورهایی چون شدت رنگ و نوع ترکیب رنگی آن است؛ به طور مثال زرد مستقیما بر روی احساس ما تاثیر میگذارد و قرمز روی سیستم کلی بدن ما اثر گذار است؛ آبی نیز ردی از آرامش بر روی ذهن افراد دارد. بنابراین به طور کلی هر رنگ محرک یکی از حس ها در انسان است.

 

آرامش و شادی با رنگ ها

دیدید که رنگ ها چه جادوی ژرفی در ایجاد احساسات مختلف در انسان ها دارند. بنابراین برای اینکه فضای خانه را تغییر دهید تا بتوانید حال و هوای خود و اعضای خانواده را عوض کنید نیازی نیست متحمل هزینه های گزافی شوید؛ گاهی با یک رنگ آمیزی ساده ی دیوار یا حتی عوض کردن کوسن های مبل براحتی میتوانید روحیه ی خود را تغییر دهید.

در واقع این شکل وسایل نیستند که زیبایی چیزی را تعیین میکنند، درصد زیادی از توجهی که چیزی جلب میکند به خاطر رنگ آن است؛ پس هشیار باشید و از بین رنگ ها درست انتخاب کنید.

در مورد فرش ها نیز دقیقا همین قضیه صادق است در بسیاری از مواقع، طرح فرش بی نقص بوده و زیبایی خودش را دارد اما اشتباه در انتخاب رنگ این زیبایی را زیر سوال میبرد.

در مقاله های قبلی در مورد تاثیر رنگ بر روی نوع نگرشی که ما از یک اتاق داریم مفصلا صحبت کردیم؛ به عنوان مثال رنگ های روشن و طرح های ساده بیشتر قابلیت این را دارند که فضا را بزرگتر نشان دهند؛ یا رنگ هایی در طیف خاکستری خانه را به سبک مدرن نزدیکتر کرده و در عین حال فضا را سردتر نشان میدهند.

 

انتخاب رنگ در فرش ها

بعد از اطمینان از کیفیت و جنس فرش، نوبت به مرحله ی تعیین طرح و رنگ میرسد؛ مهم ترین مرحله ای که هر انتخابی برای نهایی شدن باید پشت سر بگذارد.

با توجه به اینکه حمل فرش و امتحان آن در خانه و سپس تعویض دوباره ی آن آسان نیست، و اینکه هر فرش سالها در یک خانه مورد استفاده قرار میگیرد پس عاقلانه است که همه سعی کنند بهترین چیزی که ممکن است را خریداری نمایند.

از بین انتخاب های متعدد این شما هستید که باید با استفاده از اطلاعات خود، محدوده را کوچکتر کنید تا در نهایت به یک انتخاب واحد برسید و بهترین مدل و طرح نقشه را برای دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید.

 

تابستانه های گرم

معمولا به رنگ هایی چون نارنجی، زرد و قرمز، رنگ های گرم گفته میشود؛ طبق اصول روانشناسی نیز در محیط هایی که نیاز به القای حس پویایی ونشاط دارید باید از این رنگ ها بهره بگیرید.

قرمز خود بیانگر اشتیاق و انرژی است و باعث ایجاد حس گفت و گو و تحریک اشتها میشود.

برداشتی که از این قسمت میتوان داشت انتخاب یک فرش قرمز به عنوان یک آیتم فوق العاده در آشپزخانه یا زیر میز ناهارخوری است.

اگر دقت کرده باشید در گذشته نیز بیشتر ازین رنگ به عنوان رنگ قالب در بافت فرش ها استفاده میشد.

از دیگر رنگ هایی که در این مجموعه قرار دارد زرد است، که نشان دهنده ی انرژی و خوشبینی است و افرادی که بیشتر در معرض این رنگ قرار دارند سروتونین بیشتری در بدن خود آزاد میکنند.

 

زمستانه های سرد

در مقابل رنگ های گرم، رنگ های سرد قرار دارند. چنین رنگ هایی احساس آرامش القا میکنند به همین دلیل انتخاب های خوبی برای اتاق خواب به شمار میروند.

رنگ های سرد ضربان قلب را کاهش داده و دمای بدن را متعادل میکنند؛ اندازه ی اتاق را نیز بزرگتر از حد معمول نشان میدهند.

رنگ های آبی و سبز در این مجموعه قرار دارند که ردی از طبیعت در دل خود داشته و انتخابی مناسب برای هر فضا هستند؛ به علاوه باعث ایجاد تمرکز و خلاقیت میشوند. شاید با انتخاب فرشی سبز دست به انتخابی شگفت آور زده باشید اما با اینکار در حقیقت لطف بزرگی در حق خود و اعصابتان کرده اید!

 

مرز باریک سرد و گرم

رنگ های خنثی اصولا به رنگ هایی گفته میشود که در دو مجموعه ی بالا جایی نداشته باشند؛ سفید، مشکی و خاکستری در این دسته قرار دارند. رنگ هایی چون کرمی، بژ و حتی قهوه ای نیز نزدیک به خنثی بوده و کاربرد بسیار گسترده ای در دکوراسیون خانه دارد، حتی چند سالی است که فرش های کرم و قهوه ای نیز به بازار آمده و طرفداران زیادی نیز پیدا کرده است.

حقیقتی که در مورد این رنگ ها وجود دارد این است که محدود به مد سال و زمانی خاص نیستند و همیشه در لیست گزینه های افراد با سلیقه های متفاوت به چشم میخورند.

نکته ی دیگر اینکه رنگ های خنثی هر چه به سمت روشنی روند قابلیت چشم گیری در بزرگتر نشان دادن فضا از خود نشان میدهند در حالی که رنگ های نزدیک به سیاه دقیقا برعکس عمل میکنند.

 

چگونه انتخابی درست داشته باشیم؟

با توجه به اطلاعات بالا انتخاب فرش باید یک تصمیم بزرگ باشد؛ با توجه به اینکه خرید چنین کالایی هزینه بردار است، اشتباه در انتخاب آن خیلی قابل تحمل نخواهد بود.

از آن گذشته امری کاملا طبیعی است که هر ساله طرح های مختلف و رنگ های جدید وارد بازار شوند اما مهمتر از این مسئله آن است که انتخاب شما همانی باشد که بیشترین هارمونی را با تمام اجزای خانه دارد.

نکات کلی که در این زمینه باید بدانید این است که رنگ های خنثی با طیف وسیعی از دیگر رنگ ها همخوانی دارند، بنابراین با انتخاب این طیف رنگی گستره ی انتخاب های خود برای دیگر وسایل را به شدت افزایش میدهید.

رنگ هایی چون بژ، خاکستری با تناژ قهوه ای، سفید یا کرمی از جمله رنگ هایی هستند که برای استفاده در مبلمان و فرش ها مناسب هستند؛ چرا که حتی اگر بخواهید تمامی وسایل به جز فرش ها یا مبلمان را تعویض کنید باز هم راحتتر میتوانید هماهنگی ایجاد کنید.

به نوع نگاهی که هر رنگ به فضای موجود میدهد دقت کنید، به عنوان مثال رنگی چون قرمز علاوه بر این لکه ها را خیلی نشان نمیدهد باعث هم پوشانی محیط نیز میشود.

اگر چشم ببندید و تنها بنابر سلیقه ی شخصی و علاقه ی قلبی خود رنگی را انتخاب کنید، خیلی زود متوجه خواهید شد که چه رابطه ی نزدیکی با شخصیت شما دارد مثلا افراد عادی و سرخوش بیشتر رنگ های گرم با تناژ خاکی را ترجیح میدهند و افراد جزئی نگر اغلب رنگ هایی با طیف آبی، سیاه، سفید و خاکستری را انتخاب میکنند. هر انتخابی بیان گر درون شماست؛ پس درست انتخاب کنید تا لذت ببرید.

خانه ی دلتان رنگی و شاد.

نظرات کاربران

کد امنیتی