****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

دوشنبه 24، تیر 1398
رفع بوی نامطبوع فرش

رفع بوی نامطبوع فرش

(how to remove odors from carpet)

جلوگیری از بعضی اتفاقات اجتناب ناپذیر است، همانطور که در هر خانه ای دلایل مختلفی وجود دارد که باعث شود بوی بدی استشمام شود، راهکارهای زیادی هم برای رفع این بوهای آزار دهنده وجود دارد.

از دلایلی که باعث ایجاد این مشکل میشود میتوان به وجود رطوبت، ریخته شدن غذا، ادرار کودکان یا حیوانات خانگی و ... اشاره کرد؛ دو راهکار پیش روی شماست، یا فرش را به طور کامل بشویید و یا اینکه از روش های خانگی برای از بین بردن بوی آن استفاده کنید.

خب نکات مهم برای شست و شوی فرش را قبلا گفته ایم .

بوی نامطبوع در هر جایی که باشد باعث کلافگی میشود در خانه اما بیشتر! همانطور که هنگام رد شدن از خیابان اگر جایی بوی بدی بدهد راهمان را کج میکنیم، بوی نامطبوع فرش هم باعث فراری شدن اعضای خانواده از خانه میشود و دائما حس کثیفی به شما دست خواهد داد.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که به تمیزی خانه اهمیت میدهید، با ما همراه باشید تا از پس این مشکل هم به راحتی برآیید و غول کثیفی ها را زمین زنید.

 

بهترین راهکار؛ روش های سنتی

استفاده از مواد شیمیایی ریسک های خودش را دارد؛ ممکن است باعث رنگ و رو رفتگی، از بین رفتن الیاف فرش، چروک خوردگی و پوسیدگی و یا حتی بدتر شدن بوی نامطبوع شود.

اما مواد طبیعی معمولا موثر و کم هزینه هستند. بنابراین استفاده از موادی چون جوش شیرین بسیار کارآمد خواهد بود.

البته معمولا جوش شیرین برای از بردن بوی بد ناشی از رطوبت مناسب است؛ در عین حال گیاهانی چون اسطوخودوس، صندل، رز، سدر و یاسمن نیز بوی مطبوعی داشته و در صورت استفاده باعث ماندگاری بوی خوب در فرش ها خواهد شد.

معمولا در فصل های زمستان که آفتاب به اندازه ی کافی نمیتابد اگر فرش شسته شود، به میزان کافی افتاب نخورده و کمی بوی رطوبت و ماندگی میدهد؛ این بو پس از مدتی از بین خواهد رفت اما اگر برایتان آزار دهنده است و میخواهید زودتر از شر آن راحت شوید توصیه ی ما به شما استفاده از همین روش یعنی بهره بردن از جوش شیرین یا عطر گیاهان است.

با ما همراه باشید تا روش استفاده از آن را بدانید.

 

روش استفاده:

استفاده از این مواد آسان و راحت است و نیاز به انجام کار خاصی نیست.

برای استفاده از جوش شیرین در ابتدا همان قسمتی که رطوبت داشته و حالا بوی بدی گرفته را مشخص کنید؛ سپس روی آن مقداری جوش شیرین پاشیده و با جارو یا فرچه مالش دهید.

تا اینجای کار نیمی از مشکل حل خواهد شد؛ در ادامه اما باید اجازه دهید که جوش شیرین 24 ساعت روی فرش باقی بماند سپس به کمک جارو برقی از سطح فرش جمع شود، منطقه ی پاک شده را با دستمالی که نم دار است یک بار پاک کنید.

در مرحله ی آخر برای اینکه تیر درست به هدف شلیک شده باشد، یک قاشق سرکه سفید را در یک لیوان آب حل کرده و محلول به دست آمده را به کمک یک آبپاش یا دستمال روی سطح فرش بکشید، یک ربع صبر کرده و در نهایت فرش را با اسفنج و شامپو بشویید تا اگر به صورت اتفاقی اثری از جوش شیرین و سرکه مانده بود به طور کامل از بین برود. با چنین روشی بوی نامطبوع به احتمال 99 درصد از بین خواهد رفت.

 

اما استفاده از رایحه های گیاهان نیز به عنوان راهکار دوم مطرح بود که در ادامه توضیحاتی نیز در رابطه با آن بیان میداریم.

رایحه ی گیاهانی که نام برده شد خاصیت آرام بخشی دارند و به همین سبب در رفع بوی نامطبوع فرش کاربردی هستند. برای بهره بردن از این خاصیت ابتدا باید گل های تازه را خورد کرده و آنها را له کنید.

صبر کنید، نفسی بکشید و لذت ببرید از عطری که در خانه پر میشود.

در این مرحله به اندازه ی دو برابر میزان گلی که خورد کرده بودید، جوش شیرین به گل ها اضافه کنید و خوب مخلوط نمایید. مخلوط به دست آماده روی تمام فرش بپاشید و اجازه دهید تا یک ساعت روی آن باقی بماند، اگر این زمان به یک شبانه روز افزایش پیدا کند نتیجه ی حاصله بهتر خواهد بود؛ در نهایت نیز میتوانید با جارو فرش را تمیز کرده و از تماشای خانه ی خود لذت ببرید.

یک تیر و دو نشان! جوش شیرین خاصیت ضدبوی بد دارد و گیاهی چون اسطوخودوس عطر خوش به سر و روی خانه میپاشد.

 

 

روی فرش ها روغن بریزید!

بله درست دیدید؛ روی فرش ها روغن بریزید و بوی بد را از بین ببرید. استفاده از روغن اسانس روشی دیگر برای از بین بردن بوهای نامطبوع است که با جوش شیرین مخلوط شده و مورد استفاده قرار میگیرد.

به این صورت که 15 الی 20 قطره از این روغن را با نصف پیمانه جوش شیرین به خوبی مخلوط کرده و روی بخشی که بوی نامطبوع دارد بریزید. بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه فرش را پاکسازی کرده و جارو بکشید.

از دیگر روغن هایی که میتوان از آن بهره برد روغن ضروری است. این مایع، روغنی است فرار که باعث میشود لکه ای نیز روی فرش باقی نماند. باز هم پای جوش شیرین در میان است...

اگر این روغن را با جوش شیرین مخلوط کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

این روغن ها رایحه های مختلفی دارند و هر کس بنا به سلیقه ی خود میتواند نوع خاصی را خریداری کند؛ معمولا کسانی که به بوی گل ها علاقه دارند رز، یاسمن و اسطوخودوس را میپسندند. از دیگر رایحه ها میتوان به لیمو و پرتقال اشاره کرد که عطری از مرکبات را در دل خود دارند و در صورتی که طرفدار بوهای تند هستید پیشنهاد ما به شما چوب صندل، سدر و نعنای هندی است.

برای استفاده از آن نیز مقداری از آن را در محل مورد نظر ریخته و اجازه دهید یک شب تا صبح روی فرش باقی بماند سپس فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.

به همین راحتی.

 

 

کودکان، دوست داشتنی های خرابکار

کودکان خانه را زیباتر میکنند و در عین حال هر خانه ای که کودکی در آن است خواه ناخواه گاهی بوی ادرار نیز میدهد.

خب مدتی طول میکشد تا فرزندتان بیاموزد باید زمان دستشویی را به شما بگوید تا کمکش کنید، بوی نامطبوع ادرار نیز قابل تحمل نیست، اما این مشکل نیز قابل رفع است.

برای این منظور از جوش شیرین یا آرد ذرت استفاده کنید.

لایه ای کلفت از این پودرها را روی فرش ریخته و به مدت 24 ساعت دست نگه دارید، سپس فرش را تمیز کنید. اگر شدت بو زیاد است پودر مورد نظر را به حالت خمیری درآورده و روی محل مورد نظر بمالید، سپس با فرچه همانجا را بسابید و دوباره یک شب زمان دهید و سپس جاروبرقی بکشید.

برای این مشکل نیز استفاده از سرکه سفید جوابگو خواهد بود؛ اما نکته ی مهمی که در مورد آن باید بدانید این است که اگر لکه ای روی فرش وجود دارد ابتدا آن را از بین ببرید سپس سرکه را روی فرش بپاشید چرا که در صورت از بین نبردن لکه، سرکه تنها مشکل را بدتر خواهد کرد؛ در واقع از سرکه تنها برای رفع بوی نامطبوع استفاده میشود، نه برای از بین بردن لکه ها.

تنها کودکان نیستند که فرش را به این روز می اندازند، حیوانات خانگی نیز گاهی از این خرابکاری ها میکنند، بوی ادرار حیوانات معمولا آزاردهنده تر بوده و ماندگارتر نیز هست.

پس نیاز است که کارهای اساسی تری برای این مورد انجام دهید.

به عنوان شروع کار هرگاه مشاهده کردید حیوان خانگیتان روی فرش ادرار کرد بلا فاصله با استفاده از یک دستمال محل را به خوبی آبگیری کنید، احتمالا دستمال تا حد زیادی ادرار حیوان را جذب میکند.

حتی اگر تنها بو را احساس میکنید و دقیقا محل آن را نمیدانید بگردید و قسمت بدبو را پیدا کید چرا که ادرار این حیوانات خصوصا گربه بسیار بد و زننده است و به راحتی پیدا خواهد شد.

در مرحله ی بعد به نسبت مساوی آب و سرکه را مخلوط کرده و روی محل بریزید؛ دقت کنید که محلول را اسپری نکنید بلکه کاملا روی محل ادرار شده بریزید؛ بلافاصله نیز حوله ای روی آن انداخته تا خشک شود.

در نهایت نیز جوش شیرین را بر روی محل ادرار شده بریزید، یک چهارم پیمانه هم پراکسید هیدروژن سه درصد را روی جوش شیرین ریخته و با دست کاملا با هم مخلوط کنید.

بعد از اینکه آن قسمت خشک شد، جوش شیرین براحتی پاک خواهد شد و خواهید دید که فرش دیگر بوی بدی نمیدهد.

 

نظرات کاربران

کد امنیتی