****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

چهارشنبه 05، شهریور 1399
راهکارهای پیشگیری از بیدخوردگی فرش

راهکارهای پیشگیری از بیدخوردگی فرش

حشره بید مضررترین حشره برای فرش  است که اغلب به دلیل عدم نگهداری درست از فرش ، این حشرات به فرش راه پیدا می‌کنند و به آن اسیب می‌زنند و آسیب آن از کپک فرش به مراتب بیشتر است.  برخلاف تصور عموم آسیب رساندن به فرش توسط بیدها های نوزاد(لارو) صورت می‌گیرد.نوزادان بید به دلیل علاقه ی زیاد به کراتین موجود در الیاف پروتیینی  ، ابریشم و پشم فرش را می‌خورند  این ویژگی لارو ها موجب می‌شود تا به فرش آسیب جدی و حتی جبران ناپذیر وارد شود. بنابراین دانستن راهکارهای پیشگیری  از بید خوردگی فرش و جلوگیری از آسیب های جدی به فرش ماشینی و دست بافت ، لازم و راهگشاست. ما در این مقاله راهکارهای جلوگیری از بیدخوردگی را به شما آموزش می‌دهیم.

راهکارهار زیر به شما برای پیشگیری از بیدخوردگی فرش کمک می‌کند:

 

1. فرش در چه محیط های نباشد؟!

فرش را دور از محیط هایی تاریک، گرم و با رطوبت زیاد قرار دهید، زیرا بید های فرش به دلیل داشتن زندگی دگر زیستی، در محیط های تاریک و با رطوبت زیاد رشد سریع دارند. بهترین راهکار برای رفع رطوبت فرش، هرازچندگاهی آن را در معرض نورخورشید وهوای آزاد قرارداده تا رطوبت درون فرش از بین برود.

2. فرش خود را تمیز نگه دارید!

راه دیگر برای جلوگیری از بیدخوردگی فرش، گرد گیری فرش است.بید وحشرات به غیر از رطوبت درفرش هایی که بین پرز های آن گردو غبار زیادی دارد محل مناسبی برای رشد این حشرات مضرر است. پس بهتر است حداقل 4بار در ماه، فرش ها را در فضای باز پهن کنید تا در معرض هوای آزاد قرار گیرد. علا وه براین کار می‌توانید از جاروبرقی با مشکش مناسب با مقدار گرد و غبار فرش استفاده کنید.

3. نفتالین دشمن بید!

  اگر از فرش استفاده نمی‌کنید، برای جلوگیری از اسیب فرش توسط حشرات نفتالین را در بین فرش قراردهید؛  به این صورت که نفتالین را خرد یا پودر کرده و روی فرش بریزید. می‌توان از ماده دیگری به جز نفتالین، به  نام پارادی کلروبترن که تاثیر بیشتری نسبت به نفتالین داشته وبوی کمتری نسبت به نفتالین دارد، استفاده کرد. برخی افراد اعتقاد دارند که تنباکو، بنزین و کلر برای از بین بردن بید مواد مناسبی هستند. اما باید دقت کرد که استفاده این مواد برای فرش های روشن تغییررنگ ورنگ پریدگی را به همراه خواهد داشت. 
در صورت عدم دسترسی به مواد بالا، از حشره کشها استفاده کنید.  در صورت استفاده مکرر، حشره کش ها وسیله ی مناسبی برای ازبین بردن بیدها هستند.

نکته: درهنگام استفاده از نفتالین لطفا به نکات زیر دقت کنید:
-اسفاده از نفتالین در محیط باز انجام شود زیرا گاز خارج شده ازنفتالین سمی بوده و برای فرد به شدت مضرر است.
- نفتالین را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
- هنگام استفاده از نفتالین حتی در محیط باز ماسک و دستکش استفاده کنید.
- پس از استفاده ی نفتالین در فرش حتما فرش را لول کرده و در بسته بندی پلاستیکی قرار دهید تا گاز های سمی نفتالین از آن خارج نشود.
- قبل از ریختن نفتالین روی فرش حتما پارچه سفیدی روی فرش قرار داده و نفتالین را روی  پارچه بریزید.
- فرش را در مکانی دور از محل های  پرتردد خانه نگهداری کنید.

4.فرش را تا نزنید.

بید در قسمت های تا زده ی فرش رشد و تولید مثل می‌کنند. بنابراین فرش را تا نزنید و حتما بپیچید یا لول کنید و درصورت استفاده نکردن از نفتالین،  فرش را در بسته بندی کاغذی یا پارچه ایی قرار دهید. همچنین فرش ها را به مدت طولانی به صورت لوله شده روی هم قرار ندهید

5.عدم وجود رطوبت درون فرش

در صورت ریختن مایعات رو فرش در اسرع وقت آن را تمیز کرده و کاملا خشک کنید. برای این کار می‌توانید فرش را برای مدت کوتاهی درمعرض نور آفتاب قراردهید.

6. به کفپوش ها دقت کنید.

کفپوشی که فرش روی آن قرار گرفته است بررسی شود تا درزهای آن باز نباشد در صورت مشاهده، حتما درزگیری شود. همچنین می‌توان برای جلوگیری از بید خوردگی فرش خود را درسطح بلند تری قرار دهید.

7. نصب فرش به دیوار ممنوع!

فرش یا قالی را به مدت طولانی به دیوار نصب نکنید. زیرا مجاورت مستمر گچ و الیاف فرش موجب بید خوردگی ودرنهایت پوسیدگی فرش می‌شود.

8. ضدعفونی کردن فرش

 فرش را با مواد مناسب که تاثیر منفی روی فرش نمی‌گذارد، ضدعفونی کنید. چون ممکن است الیاف فرش هنگام تولید ضدعفونی نشده و در نهایت سبب بیدخوردگی فرش می‌شود.

9.  قرارندادن جسم سنگین برروی فرش

 حدالامکان از قرار دادن اجسام سنگین بر روی فرش جلوگیری کنید.درصورت وجود اجسام سنگین روی فرش حداقل هفته ایی یک بار آن هارا از روی فرش برداشته و زیر فرش را بررسی کرده و جابه جا کنید.

10. استفاده ازطب سنتی!

 استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند تاحدی از رشد بید درون فرش جلوگیری کند.به این صورت که می‌توان گیاهان دارویی مثل اسطوخودوس، آویشن و رزماری در پارچه ایی گذاشته و در مکان هایی که احتمال وجود بید هست، قرار داد. 

11. تاثیر برگ بو

 از برگ بو استفاده کنید زیرا برگ بو بوی تند و قوی دارد که موجب می‌شود تا فرش شما از حمله ی بید به آن در امان باشد.برای استفاده از برگ بو، آن را خشک کنید و در مکانی که فرش قرار دارد، بریزید.

 

کلام آخر: ممکن است بید به فرش های دست بافت و ماشینی آسیب بزند اما به علت طبیعی بودن ابریشم وپشم به کار برده در بافت فرش دست بافت، بیشتر از فرش های ماشینی در معرض  خطر حمله ی بید ها قرار دارد.. ورود بید ها در فرش ناگهانی بوده و به سرعت شروع به رشد و تکثیر می‌کنند. همچنین ترمیم فرش آسیب دیده بسیار سخت و در آسیب های جدی ناممکن است پس با رعایت نکات بالا می‌توان از آسیب جدی به فرش جلوگیری کرد.

نظرات کاربران

کد امنیتی