****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

سه شنبه 21، اسفند 1397
تابلو فرش کاشان

تابلو فرش | تابلو فرش ماشینی کاشان

فرش کاشان علاوه بر آوازه ای که در تولید فرش ماشینی دارد، در صنعت تابلو فرش نیز صاحب نام بوده و افتخار آفریده.

تابلو فرش یکی از محصولات محبوب از بین خانواده ی فرش ها برای ایرانیان است.

فرش از گذشته های دور تا کنون وجود داشته و در جنبه های گوناگون مورد استفاده قرار گرفته است، از وسایل تزیینی گرفته تا به عنوان کف پوش خانه ها.

در حال حاضر نیز تابلو فرش ها با انواع طرح فرش های متنوع یکی از صنعت های جدید در بین فرش ها میباشند که ظاهرا بسیار مشتری پسند نیز بوده و در تاریخ فرش ایران قدمتی هشتاد ساله دارد.

تابلو فرش نه فقط در ایران که در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله چین بافته میشود که مشخصات خاص خود را دارد. مثلا در تابلو فرش های چینی بیشتر از نقوش حیوانات در بافت و طرح فرش استفاده میشود.

همچنین در کشورهای دیگری چون ارمنستان، ترکیه، اذربایجان و.. نیز بافته میشود.

حال سعی داریم دیگر مشخصات آن را مورد بررسی قرار داده و انتخابی خوب در زمینه ی خرید تابلو فرش داشته باشیم:

تابلو فرش ها در ابعادی بسیار کوچتر از فرش بافته میشوند و جنبه ی تزیینی دارند.

این فرش ها قاب شده و روی دیوار نصب میگردند؛ و اکثرا نشانگر زیبایی محیطی و شاید آداب و رسوم یک منطقه هستند. همچنین از منظره های طبیعی، پرتره، مکان های تاریخی وزیبا و آیات قران نیز بافته و الهام گرفته میشوند.

تابلو فرش دو نوع دست باف و ماشینی دارد که در ابعادی به اندازه های 35*50 ، 50*60 ، 70*100 ، 80*120 ، 100*150 ، 200*300 بافته میشوند و قیمتی بالاتر از فرش های معمولی دارند.

تابلو فرش ها نیز در ابتدا فقط به صورت دست باف در یکی از روستاهای استان اذربایجان بافته میشد که هنوز هم در سطح جهانی بسیار مورد توجه و استقبال است. اما با ورود ماشین های صنعتی و طراحی نقش فرش ها با کامپیوتر، کمی بازار تابلو فرش رونق گرفت و سبب بالا رفتن نرخ تولید این محصول شد.

تابلو فرش نوع بافتی و چاپی دارد و نوع بافتی آن به دو صورت بافت با دست و بافت با ماشین های صنعتی موجود است.

اما یقینا نوع دستبافت آن از لحاظ ارزشمندی با مدل ماشینی که توسط دستگاه بافته میشود قابل قیاس نیست.

در کل تابلو فرش چه نوع صنعتی و چه نوع دستبافت آن گونه ای بسیار زیبا از خانواده ی فرش هاست که برای تزیین خانه بسیار شکیل و مناسب است.

تابلو فرش در سه نوع 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه موجود است.

تابلو فرش ها در چه نوع ها و طرح هایی موجود هستند؟

تابلوفرش انواع متنوعی در طرح و رنگ های مختلف دارد. از جمله در زمینه های فرهنگی و هنری، تابلو فرش هایی از پرتره و چهره های افراد مشهور و سرشناس، گل و گلدان، میوه ها، تابلو فرش هایی از مناظر طبیعی، آیات و اماکن مذهبی، انواع نقاشی ها که هنر نقاشان ایرانی و خارجی بوده، حیوانات به خصوص پرندگان، کوچه باغ ها، زندگی عشایری، اثار فانتزی و انتزاعی، بافته شده و به فروش میرسد.

البته تابلو فرش ها را گاهی به صورت سفارشی با طرح و نقش دلخواه مشتری نیز میبافند که میتواند چهره ی فرد یا هر طرح دیگری باشد.

در نوع سفارشی تابلوفرش ابتدا فرش در ابعاد و اندازه ی دلخواه بافته شده سپس طرح مورد نظر روی ان چاپ میشود.

جنس تابلو فرش ها

تابلوفرش میتواند از جنس ابریشم باشد که بسیار ریز بافت است. یا از جنس آکریلیک که کیفیت مناسبی دارد و یا از الیاف ترک بافته شده باشد که کیفیت بالاتری نسبت به آکریلیک دارد.

تابلو فرش های بافته شده با این جنس نخ ها دارای طرح های به خصوصی هستند.

هرچه فرش بافت منظم تری داشته باشد و در اصطلاح عامیانه اگر دو طرف فرش را روی هم قرار دهیم و کجی نداشته باشد، از ارزش بالاتری برخوردار است بنابراین باید در هنگام خرید تابلو فرش توجه شود که حتی اگر فرش درون قاب بود، آن را از قاب خارج کرد و نوع چیدمان گره ها و رج های فرش و همچنین کجی آن را بررسی کرد.

این روزها در بین تمام نوع تابلو فرش های موجود در بازار نوعی تابلو فرش معروف به تابلو فرش های کلاریس هم وارد بازار رقابت شده.

تابلو فرش های کلاریس نوع جدیدی از فرش ها هستند. این فرش ها در ابتدا به صورت فرشی معمولی و سفید رنگ بافته میشوند و در نهایت با استفاده از دستگاه های خاص تزریق جوهر در تار و پود فرش، رنگ ها بدون محدودیت رنگی تزریق میشوند به گونه ای که به هنگام شست و شو هم آسیبی به بافت فرش و رنگ های آن نمیرسد و رنگ های فرش در هم آمیخته نمیشود.

این مدل تابلوفرش ها جدیدترین نوع محصول تولیدی هستند.

شست و شوی تابلوفرش

تابلو فرش ها به دلیل اینکه روی آنها پا نمیخورد و صرفا جنبه ی تزیینی داشته و روی دیوار نصب میشوند نیازی به شست و شو ندارند.

اما اگر به هر دلیلی مجبور به تمیز کردن آن شدید باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید از جمله:

  • ابتدا تابلوفرش را از قاب خارج کرده و با استفاده از جاروبرقی گرد و غبار روی آن را بگیرید.
  • در مرحله ی بعد از رنگ پس ندادن تابلوفرش اطمینان حاصل کنید و بعد با ترکیب شامپوفرش و آب و یک اسفنج نرم سطح فرش را تمیز کنید.
  • در مرحله ی اخر نیز تابلو فرش را در دمای خانه به صورت خوابیده قرار دهید تا خودش به ارامی خشک شود و رنگ های ان با هم مخلوط نشود.

 

صادرات تابلو فرش

امروزه صادرات فرش کمی از رونق افتاده، شاید یکی از دلایل آن مدرنیزه شدن کف خانه ها و بی نیاز شدن از فرش برای پوشاندن کف خانه هاست.

اما تابلوفرش همچنان رونق خود را از دست نداده و مشتری های پر و پا قرص خود را دارد.

به همین دلیل سعی بر این است که این صنعت جایگاه خود را در دنیا حفظ نماید و ایران همچنان جزو چند کشور برتر صادر کننده ی فرش و تابلوفرش باقی بماند.

تابلو فرش تلفیقی از بافت سنتی زنجیر شده با دنیای مدرن امروز است، چرا که علاوه بر اینکه تزیینی است ترکیبی از طراحی و خطاطی است و این به جذابیت آن می افزاید.

مشکلاتی بر سر راه صادرات این بافته ی زیبا وجود دارد که یکی از آنها نداشتن برنامه برای صادرات و بازاریابی درست و منظم ان است.

از دیگر مشکلات آن میتوان به وجود شرکت های تازه کار اشاره کرد که فرش هایی با کیفیت پایین تولید میکنند. فرش های صادراتی باید کیفیت بالا و مناسبی داشته باشند تا مشتری جذب کنند؛ تابلوفرش های کیفیت پایین چنین قابلیتی ندارند و حتی باعث دفع مشتری نیز میشوند.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که بازار اصلی این فرش ها در خارج از کشور وجود دارد و بیشتر در کشورهای اروپایی خواهان چنین چیزهایی هستند، از سوی دیگر کشورهای اروپایی یا دچار رکود هستند یا بازار فرش در انجا اشباع شده است.

امید است بتوان با یاری خدا و دستان هنرمند مردمان این مرز و بوم همچنان رونق این بازار را حفظ کرد.

نظرات کاربران

کد امنیتی