****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

شنبه 10، خرداد 1399
انتخاب فرش در دکوراسیون (1)

انتخاب فرش در دکوراسیون (1)

 

انتخاب فرش نیز مانند دیگر لوازم و محیط کلی خانه باید تابع قوانین و چارچوبی باشد تا سبک به کار رفته در دکوراسیون را بهم نریزد.

این روزها بازارهای طرح های مختلف برای فرش های ماشینی و حتی دستباف داغ است و شکل های متنوعی از انواع طرح ها در قالب لچک ترنج، خشتی، افشان و حتی طرح فرش های مدرن به شکل فرش 700 شانه تا 1200 شانه موجود است.

مقاله ی مرتبط: انواع طرح فرش

 

اگر بخواهیم صادق باشیم اگر سری به فروشگاه های فرش بزنید قطعا سر در گم خواهید شد و میان انواع نقش و نگارها شاید نتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

در این مقاله به نقل از  HgTV سعی داریم در مورد فرش و انواع کاربردهای آن در دکوراسیون صحبت کنیم و جمع بندی در این زمینه داشته باشیم تا در نهایت محیط خانه هماهنگی و آرامش بیشتری داشته باشد.

در ابتدای کار باید نوع کاربری فرش را بدانید و از پیش تعیین کنید که فرش مورد نظر برای کدام قسمت خانه در نظر گرفته شده تا بهتر بتوانید جنس و طرح فرش را انتخاب کنید؛ یقینا جنس قالی که برای اتاق خواب مناسب است نمیتواند برای پذیرایی نیز مناسب باشد.

 

اولین انتخابتان فرش باشد

بر هیچ کس پوشیده نیست که پیدا کردن مبلی که با فرش ها هماهنگ باشد یقینا ساده تر از پیدا کردن فرشی است که با دیگر عناصر متناسب باشد. بنابراین نکته ی مهمی است که اگر قصد خرید جهیزیه و یا تغییر دکور را دارید، انتخاب فرش را یک اولویت قرار دهید و در ادامه دیگر وسایل را خریداری کنید.

این کار خودتان را از شر مشغله ذهنی خلاص میکند و کار دکوراسیون را راحتتر!

حتی انتخاب وسایل تزیینی دیگر برای خانه با توجه به نقش نگار فرش آسانتر است و میتوان آیتم های مختلف را به محیط خانه اضافه کرد.

 

جنس فرش، نکته ای مهم برای انتخاب

فرش دارای جنس های مختلفی اعم از آکریلیک، پلی پروپلین، پلی استر یا ترکیبی از اینهاست. هر جنس نخ نیز دارای ویژگی ها و مکان های مخصوص به خود است؛ به طور کلی به لحاظ دوام و درخشندگی آکریلیک بهتر بوده و به لحاظ رنگ پذیری و تنوع بیشتر پلی پروپلین جنس بهتری محسوب میشود.

از طرف دیگر پلی استرها که ابریشم مصنوعی نیز نامیده میشوند هم دارای تنوع بالایی هستند و هم نسبت به انواع دیگر پرزدهی کمتری دارند در مقابل در برابر شست وشو مقاومت کمتری دارند.

در حال حاضر اما نوع آکریلیک بهترین جنس نخی است که در فرش ها استفاده میشود و با تدابیری که سازندگان فرش اندیشیده اند با هیت ست کردن این نخ ها مشکل پرزدهی نیز حل شده است.

هر سادگی برازندگی خودش را دارد اما این به معنای خرید اجناس ارزان قیمت نیست؛ عاقلانه تر آن است که بودجه ی بیشتری خرج کنیم اما بدانیم کالای خریداری شده از کیفیت مناسبی برخوردار است.

 

رنگ فرش

در هنگام انتخاب رنگ فرش در ابتدا اندازه ی اتاق را در نظر گرفته و سپس متناسب با آن اقدام به انتخاب رنگ فرش کنید، برای فضاهای کوچکتر رنگ های روشن و برای فضاهای بزرگتر رنگ های تیره را میتوان به کار برد.

همچنین اگر رنگی خنثی انتخاب کنید برای انتخاب دیگر عناصر دست بازتری خواهید داشت و دیگر المان ها را راحتتر با آن مچ خواهید کرد.

از لحاظ روانشناسی رنگ ها برای مکان هایی مانند آشپزخانه و اتاق پذیرایی بهتر است از رنگ های گرم و پویا استفاده شود تا گرد نشاط را به محیط بپاشد؛ در مقابل برای اتاق خواب از رنگ های خنثی بهره ی بیشتری ببرید تا فضا برای خواب و استراحت آرام بخش تر باشد.

 

اندازه ی فرش

اندازه ی فرش در چگونگی دیده شدن فضا اهمیت ویژه ای دارد، به عنوان مثال قرار دادن یه قالیچه ی کوچک در میان انبوه وسایل های دیگر باعث میشود نه تنها محیط نامنظم دیده شود که زیبایی قالیچه هم به چشم نیاید؛ بنابراین درست تر آن است که فرش به اندازه ای بزرگ باشد که حداقل پایه های جلویی مبلمانتان روی آن قرار بگیرد.

گاهی نیز افراد از آن ور بوم می افتند و تمامی خانه را با فرش میپوشانند، از این اینکه فرش از دیوار فاصله داشته باشد یا اینکه بین دو فرش فاصله باشد، نهراسید چنین چیزی فضا را بزرگ تر از آنچه که هست نشان میدهد.

زمانی که راجع به فرش های گرد و بیضی شکل صحبت میکردیم گفتیم اگر فرش زیر میز ناهار خوری پهن شد باید به اندازه ای بزرگ باشد که همه ی پایه های میز و صندلی روی آن قرار گرفته باشد حتی وقتی صندلی ها عقب کشیده میشوند.

 

در نهایت باید عنوان کرد که محدود کردن انتخاب ها تنها به یک طرح و رنگ درست نیست، در صورت تلفیق درست رنگ ها میتوان از طیف مختلف آن استفاده کرد و آنها را در قسمت های مختلف خانه پهن کرد بدون اینکه هماهنگی المان ها به هم ریخته شود.

اگر فرزند کوچکی دارید و در صدد انتخاب فرش هستید باید بدانید احتمالا فرشتان خیلی زودتر از آنچه فکرش را میکنید کثیف خواهد شد بنابراین پیشاپیش برای آن تدابیری اندیشیده و متناسب با آن دست به آنتخاب بزنید که هم پوست فرزن دلبندتان اذیت نشود و هم رنگ های فرش به دلیل کثیفی کدر و تیره نشود.

 

 

 

به عنوان نکته هایی برای جمع بندی به موارد زیر توجه کنید:

 

-در فضاهایی که کوچکتر هستند از فرش هایی با نقش و نگار متراکم استفاده نکنید چرا که این مدل طرح ها باعث میشود محیط خانه کوچک تر دیده شود؛ از آن گذشته معمولا ترکیب رنگی روشن در این گونه فضاها و مکان هایی که محدودیت نور در آن ها وجود دارد به دلچسب تر کردن فضا کمک میکند.

-هر چه کف خانه روشن تر باشد، فضا بزرگتر و نورانی تر دیده خواهد شد.

-نیازی نیست برای انتخاب فرش به دنبال رنگی باشید که دقیقا هم رنگ مبلمان یا پرده ها و دیگر اجسام باشد، بلکه میتوانید از طیف رنگی نزدیک بهم بهره ببرید. به پالت رنگی موجود در محیط توجه کنید و به چرخه ی رنگ میان طرح ها و شکل دیگر عناصر نیز توجه کافی داشته باشید.

-در مورد طرح نقش فرش نکته ای که باید گفته شود این است که طرحی چون لچک ترنج و خشتی برای فضاهای معمولی تا بزرگ مناسب میباشد، این فرش ها به دلیل شلوغی در طرح و نقش سبب میشوند فضا بسته تر دیده شده و دیگر عناصر در میان زیادی تعداد رنگ آنها به گونه ای گم شده به نظر برسند.

-در مقابل طرح هایی چون افشان برای فضاهای کوچکتر توصیه شده است.

-همواره فرش و کف پوش ثابت هر خانه ای باید در هماهنگی کامل با یکدیگر باشند بنابراین در صورتی که کف پوشی طرحدار محیط خانه را مزین کرده سعی کنید از فرش هایی که طرح های ساده تری دارند بهره بگیرید و در مقابل اگر کفپوش ساده و یکرنگ تری دارید دستتان برای انتخاب فرش با طرح شلوغ بازتر خواهد بود.

زندگیتان سرشار از عشق.

نظرات کاربران

کد امنیتی