****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

دوشنبه 24، آذر 1399
اصول چیدمان خانه با فرش سرمه ای

اصول چیدمان خانه با فرش سرمه ای

 

سرمه ای از رنگ هایی است که این روزها در دکوراسیون خانه ها به وفور به چشم میخورد، رنگ سرمه ای جذابیت ظاهری بالایی دارد و به دلیل گرمی که به خانه هدیه می‌دهد بسیاری از افراد تمایل دارند در دکوراسیون خانه ی خود از آن استفاده کنند. تفاوتی نمی‌کند که تازه عروس باشید و قصد کنید فرش جهیزیه بخرید و یا اینکه بخواهید یک سبک جدید در خانه پیاده کنید. حتی تفاوتی ندارد که رنگ فرش ماشینی 700شانه با رنگ سرمه ای انتخاب می‌کنید یا فرش 1200شانه ،بلکه انچه که مهم است این است که رنگ سورمه ای نوعی انرژی خاص و متفاوت از سایر رنگها به خانه القا می‌کند.در هر حال فرش سرمه ای در ترکیب با برخی رنگ ها به طور معجزه آسایی خانه را زیباتر از آنچه که هست نشان می‌دهد؛ البته باید در نظر داشت که این رنگ دلربا قابلیت ترکیب با هر رنگی را هم ندارد و نمی‌توان در هر نوع سبک و چیدمانی از آن استفاده کرد.

اگر شما هم قصد دارید از این رنگ در دکوراسیون خانه خود و یا در خرید فرش استفاده کنید باید چند نکته اساسی را مد نظر قرار دهید و با برخی چالش ها دست و پنجه نرم کنید که در این مقاله با هم آن را بررسی خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

عناوینی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت و عبارتند از :

  • سرمه ای در فرش
  • سرمه ای با چه رنگ هایی ست میشود؟

سرمه ای در فرش

فرقی نمیکند رنگ سرمه ای در طراحی فرش های ماشینی و سنتی به کار گرفته شده باشند یا در ترکیب رنگی فرش های مدرن از رنگ سرمه ای کمک گرفته شده باشد در هر حال سرمه ای به دلیل نوع و سبک رنگی خود  تاثیرات شگرفی بر فضای خانه می‌گذارد.

از مهم ترین تاثیرات این رنگ میتوان ایجاد حس آرامش، صمیمت، اقتدار و شکوه اشاره کرد. از فرش های سرمه ای بیشتر در سبک های مدرن کمک گرفته می‌شود اما این روزها در طراحی دکوراسیون ها در سبک هایی چون کلاسیک هم شاهد استفاده از رنگ سرمه ای هستیم.

رنگ سرمه ای بیشتر در فضاهایی چون سالن پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در اتاق خواب نیز قابلیت استفاده از این رنگ وجود دارد. از مهم ترین نکاتی که در استفاده از این رنگ خصوصا در فرش باید مد نظر قرار دهید، در نظر داشتن طرح و نقشه فرش برای ترکیب با دیگر اجزای خانه است؛ ریز و درشت بودن طرح فرش، جزئیات موجود در آن و طیف رنگی که در بافت فرش مورد استفاده قرار گرفته برای تلفیق با دیگر رنگ ها بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر طرح فرش ریز و با جزئیات بود بهتر است برای دیگر اجزا از رنگ های روشن و با جزئیات کمتر استفاده شود.

مسئله دیگری که باید بدان توجه نمود استفاده از دیگر رنگ ها در کنار رنگ سرمه ای است، برای اینکه بیشترین هماهنگی در فضا وجود داشته باشد باید در کنار یک فرش سرمه ای از ترکیب رنگی درستی استفاده کرد و برای شروع مهم ترین چیزی که باید مدنظر قرار گیرد ترکیب رنگی مبلمان و پرده هاست.

برای انتخاب رنگ مناسب مبل بهتر است به دیگر جزئیات فرش و ترکیب رنگی آن توجه کنید به دیگر رنگ های فرش دقت کنید و بر اساس آن یک رنگ مناسب برای مبلمان انتخاب نمایید؛ به عنوان مثال، اگر در جزئیات فرش رنگ کرم استفاده شده است یک مبل چوبی با روکش کرم و پرده هایی در همان طیف رنگی می‌توانند با فرش هماهنگی لازم را ایجاد کنند. البته باید در نظر داشت رنگ سرمه ای به دلیل خاصیت منحصر به فردی که دارد کانون دید در هر خانه ای است که از این طیف رنگی در آن استفاده شده باشد بنابراین بهتر است برای انتخاب پرده، سراغ رنگ های روشن تر بروید؛ پرده ای ساده و بدون طرح، میتواند نظم و ترتیب بهتری را در خانه حاکم کند.

 

سرمه ای با چه رنگ هایی ست میشود؟

تصور بودن در فضایی که رنگ سرمه ای در آن حاکم است به نوعی حس اطمینان و اعتماد را به افراد منتقل میکند؛ بودن در فضایی که در آن یک یا چند وسیله ی سرمه ای وجود داشته باشد علاوه بر این که فضا را دلنشین نشان میدهد باعث خواهد که اصالت را از اطرافتان بگیرید و حس خوبی داشته باشید.

البته که ممکن است برای برخی رنگ سرمه ای و اصول چیدمان با آن محزون و غم انگیز به نظر برسد ولی اصلا قرار نیست تنها رنگ حاکم بر فضا همین رنگ باشد. سرمه ای از مخلوط آبی و مشکی تشکیل شده است، به همین دلیل در ابتدا حسی از سرما را منتقل میکند چرا که آبی رنگی سرد محسوب میشود اما قرار گرفتن آن در کنار مشکی میتواند مقداری از سرمای آن را خنثی نماید.

در این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد تا وارد دنیای رنگ ها شده و در چرخه ی رنگ، آن دسته که در کنار هم ترکیب بی نظیری را میسازند را کشف کنید و در دکوراسیون خانه مورد استفاده قرار دهید.

 

سرمه ای با زرشکی

فرش های سرمه ای عموما برای دکوراسیون هایی با سبک کلاسیک استفاده میشود؛ چرا که سبک کلاسیک نشان دهنده ی اصالت و اقتدار است و رنگ سرمه ای به خوبی میتواند تکمیل کننده ی آن باشد. در این میان زرشکی از رنگ های پر طرفداری است که اتفاقا در کنار سرمه ای بهترین ترکیب ممکنه را میسازد.

بنابراین اگر در نظر دارید که فرش سرمه ای خانه را به گونه ای که در کنار دیگر اجزا قرار دهید که در بهترین حالت خود باشد پیشنهاد ما به شما استفاده از رنگ زرشکی است. به عنوان مثال مبلمانی زرشکی با رگه هایی سرمه ای در کنار آباژور و مجسمه های مشکی ترکیبی ایده آل را می‌سازد.

 

 

 

 

سرمه ای و سفید

سرمه ای رنگی نیست که هماهنگ کردن آن با دیگر رنگ ها مشکل به نظر برسد و تقریبا با تمام سبک های دکوراسیون داخلی به خوبی هماهنگ میشود. از آن گذشته بسیاری از افراد رنگ های کاملا تیره چون مشکی را دوست دارند اما حس می‌کنند استفاده از آن در دکوراسیون خانه سبب خواهد شد که در طولانی مدت خسته و دلزده شوند در این صورت رنگ سرمه ای برای فرش و یا دیگر اجزا بهترین جایگزین است. علاوه بر این رنگ سرمه ای به خوبی با سفید هماهنگ میشود و به زیبایی، تمام خانه را به خاص ترین شکل نشان می‌دهد.

سفید رنگی است مثبت و آرام و قرار گرفتن آن در کنار فرش سرمه ای و یا حتی پرده ها و آباژور سرمه ای بهترین گزینه ای است که میتواند در یک چرخه ی ترکیب رنگ مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

سرمه ای و لیمویی

بر خلاف ترکیب رنگ سرمه ای با خاکستری که تقریبا رنگی سرد هستند؛ لیمویی با سرمه ای فضایی گرم و شاد ایجاد می‌کند. لیمویی خود به تنهایی جزو رنگ های گرم محسوب میشود به همین دلیل قرار گرفتن آن در کنار سرمه ای، سرد بودن این رنگ را به خوبی خنثی میکند. البته استفاده از زرد در هر فضایی باعث میشود بخشی که در آن لیمویی یا زرد به کار رفته در کانون توجه باشد به همین دلیل بهتر است در استفاده از آن کمی خساست به خرج دهید و تنها در بخش های خاص خانه از زیبایی آن بهره ببرید. به عنوان مثال در کنار فرش سرمه ای در منزل، استفاده از یک کاناپه لیمویی و گلدان و چند قاب عکس زرد یا لیمویی میتواند بهترین نوع دکوراسیون را به شما خانه هدیه کند.

 

 

 

سرمه ای با خاکستری

استفاده از این ترکیب رنگی بهتر است در خانه هایی با متراژ بالا مورد استفاده قرار گیرد چرا که استفاده از آن ها در فضای کوچکتر، محیط را خسته و دلگیر نشان خواهد داد؛ در مقابل اگر در خانه های بزرگتر مورد استفاده قرار گیرد، دکوراسیونی اشرافی و کاملا مدرن را به تماشا خواهید نشست.

توجه داشته باشید استفاده از رنگ خاکستری بدون اینکه از رنگ سفید هم مابین آن استفاده شود به نوعی ناقص خواهد ماند بنابراین گر تصمیم به استفاده از رنگ سرمه ای در کنار خاکستری را گرفته اید بهتر است بخشی از خانه چون پرده ها و یا قسمتی از دیوار را سفید رنگ کنید تا تکمیل کننده ی زیبایی خانه باشد.

خانه ی دلتان آرام و پر نور

 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی