****** ارسال فرش به صورت رایگان و پرداخت درب منزل می باشد. ******

دوشنبه 15، بهمن 1397
از بین بردن لکه از فرش ماشینی

از بین بردن لکه از فرش ماشینی

ریختن لکه روی فرش اعم از دستباف یا فرش ماشینی بسیار ناراحت کننده است مخصوصا اگر فرش جهیزیه باشد و نوعروس بخواهد از فرش خود به نحو احسنت مراقبت نماید.

لکه ها بر روی فرش ماشینی اجتناب ناپذیر هستند. وقتی شما فرش ماشینی خود را تهیه می کنید باید از آن به نحو احسنت مراقبت نمایید تا این فرش برایتان سالیان سال کار کند. کثیف شدن فرش تقریبا برای همه پیش آمده زیرا رفت و آمد بر روی فرش کاملا امری عادی است .وزمانی که فرش شما با لکه یا ماده ای کثیف می شود جای هیچ گونه نگرانی نیست، و شما با رعایت یکسری نکات راحت و آسان در منزل سریعا به پاک کردن آن لکه در فرش اقدام کرده و فرشتان را از ماندن جای لکه بر روی آن حفظ کنید.

مقاله مرتبط: نکات مهم برای شست و شوی فرش

 

اگر بگذارید که فرش تان در معرض انواع لکه ها از بین برود به امید اینکه آن را در نهایت به قالیشویی خواهید سپرد باید عرض کنم، اگر لکه روی فرش بماند شاید هرگز نتوان اثری را که از خود در دل و ریشه فرش باقی گذاشته را از بین برد.

در ادامه انواع لکه ها و روش های از بین بردن آنها از روی فرش ذکر می شود امیدوارم که برای شما مثمر ثمر واقع گردد.

نحوه ی پاک کردن لکه چای یا قهوه روی فرش ماشینی

کسی نیست که تابحال برایش پیش نیامده یا خودش در جایی چای را روی فرش ریخته باشد یا ندیده باشد این کار از کسی سر زده باشد! وقتی چای روی فرش میریزد، سریعا آن را از روی فرش به وسیله ی یک قاشق تمیز برداشته سپس به وسیله ی یک دستمال تمیز جای آن را تمیز کنید.

اگر جای آن روی فرش باقی ماند به وسیله ی سرکه ی سفید که رنگ ندارد به همراه مقداری کف روی لکه کشیده و جای آن را به صورت قطعی از بین ببرید.

البته راه های دیگری نیز برای از بین بردن جای آن وجود دارد که خدمت شما عرض می گردد.

 

روش دوم:

اگر سرکه ی سفید در اختیار شما نبود، می توانید فرش را با آب سرد و مواد شوینده ی مناسب شست و شو دهید.

 

روش دیگر:

اگر مقداری نمک روی محدوده ای که چای ریخته است نمک بریزید، نمک آب چای را به خود جذب کرده و شما به راحتی می توانید، نمک را از روی فرش جمع آوری کنید. در مرحله ی بعد با کمی آب و ماده ی شوینده لکه را از روی فرش جمع آوری نمایید.

البته ماست هم کار نمک را کرده و می توانید به جای نمک از ماست استفاده کنید.

لکه آب انگور

لکه آب انگور  مخصوصا اگر انگور سیاه باشد و فرش شما رنگ روشنی داشته باشد ،خود نمایی بیشتری دارد. در کوتاه ترین زمان ممکن با یک پارچه سفید و تمیز لکه را پاک کنید. از پخش شدن لکه جلوگیری کنید.نصف فنجان الکل را با دو قاشق غذاخوری سرکه سفید مخلوط کنید. دستمال سفید را در محلول فروکنید. از لبه بیرونی لکه پاک کردن لکه را شروع کنید. هر بار از پارچه تمیز و سفید برای پاک کردن لکه استفاده کنید. پاک کردن لکه را ادامه دهید. سپس  با استفاده از یک پارچه آغشته به آب ساده آن را بشویید. سپس اجازه دهید با گرمی مستقیم فرش خشک شود. سپس جارو بکشید.

لکه آب مرکبات (آب پرتقال ،لیمو،گریپ فروت)

تمام مواد جامد خمیر مرکبات را با یک قاشق از روی فرش بردارید. هرگز لکه را مالش ندهید. زیرا  ممکن است لکه پخش شود یا به الیاف فرش میرسد. یک پارچه سفید وتمیز را در آب خنک فرو کنید. ناحیه آغشته به مرکبات را اشباع کنید تا اسید سیتریک رقیق شود. از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز  ان لکه را پاک کنید. بلافاصله رطوبت را با یک پارچه سفید را خشک کنید. همیشه از یک پارچه سفید استفاده کنید. محلول یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی دو فنجان آب گرم را با هم مخلوط کنید. تمام محلول را از روی فرش آبکشی کنید. یک پارچه سفید را آب مرطوب کنید. اجازه دهید فرش خشک شود. سپس جارو بکشید.

پاک کردن لکه زغال اخته

مواد لازم :

1-آب

2-سفید کننده اکسیژن(نوعی شوینده )

3-پارچه تمیز وسفید

4- چاقو

5-کاسه

6-جارو

مراحل:

1) از یک دستمال سفید و تمیز استفاده کنید. تا حد ممکن رطوبت جذب شود. از چاقو استفاده کنید و مواد جامد را از  روی فرش بردارید.

2)محلول پودر سفید کننده اکسیژن را با آب خنک طبق دستورالعمل های نوشته شده روی بسته درست کنید.

3)یک پارچه تمیز را درون محلول فرو کنید و از لبه بیرونی لکه به سمت مرکز لکه پاک کنید تا از پخش شدن لکه جلوگیری شود.

4) به مدت 30 دقیقه اجازه دهید تا محلول روی لکه باقی بماند. 5)برای از بین بردن رطوبت از یک پارچه تمیز وخشک استفاده کنید. نیازی به شستشوی این قسمت نیست. اجازه دهید فرش با نور آفتاب خشک شود . اگر لکه پاک نشد مراحل قبل را تکرار کنید. در مر حله آخر جارو بکشید.

نحوه پاک کردن لکه بستنی از فرش

مواد لازم :

1)قاشق

2)آب سرد

3)مواد شوینده سفید کننده حاوی اکسیژن

4)آمونیاک

5)اسفنج

6)کاسه

7)پارچه تمیز

مراحل:

مرحله اول:

ابتدا تکه های بستنی را با قاشق از روی فرش بردارید.در حالی که لکه تازه است ،یک پارچه تمیز را در آب خنک فرو کنید و قسمت لکه دار شده را پاک میکنیم. لکه را از لبه های بیرونی به سمت مرکز لکه پاک میکنیم. (در واقع از انتشار و پخش شدن بیشتر لکه جلوگیری میکنیم. سعی کنید لکه را بیش از حد اشباع نکنید.

مرحله دوم:

بعد از هر بار تمیز کردن لکه ،پارچه را تعویض کنید. هر بار پارچه را مرطوب کنید ولی ان را اشباع نکنید.

مرحله سوم:

اگر لکه پاک نمیشود از محلول مواد شوینده ی سفید کننده حاوی اکسیژن و آب خنک استفاده کنید. محل لکه را به  محلول آغشته کنید. بگذارید حداقل 30دقیقه محلول روی لکه بماند.

مرحله چهارم:

با آب لکه را بشویید تا محلول کاملا شسته شود. سرانجام با یک پارچه خشک ، رطوبت فرش را بگیرید. اجازه دهید فرش با نور مستقیم آفتاب خشک شود.

اگر  لکه  بستنی قدیمی تر است از مخلوط دو قاشق چایخوری آمونیاک خانگی و یک فنجان آب استفاده کنید. اگر فرش رنگ تیره دارد ،حتما قبلا در گوشه ای از فرش این محلول را امتحان کنید. چون ممکن است  این محلول فرش را از بین ببرد. حداقل ده دقیقه این کار را انجام دهید ،سپس این قسمت از فرش را با  اب بشویید. با پارچه رطوبت ان را بگیرید. سپس اجازه دهید فرش خشک شود.

روش از بین بردن لکه سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی رنگ قوی ای دارد و اگر روی فرش بریزد و به آن خشک شود، شاید به راحتی نتوانید از شر جای آن خلاص شوید. اما می توانید سس را به وسیله ی یک قاشق یا چاقو از روی فرش برداشته و جای آن را با یک دستمال یا اسفنج تمیز پاک کرده و سپس یک تکه لیمو ترش را به جای آن بمالید، سپس مقداری آب را روی قسمت مورد نظر ریخته و با یک دستمال آنقدر روی آن ضربه بزنید تا جای لکه را مشاهده نکنید.

 

 

روش دیگر:

آب گازدار هم یکی از موادی است که می توان با یک اسفنج با ضربه روی قسمت مد نظر زده و شاهد از بین رفتن جای لکه شد.

سپس یک دستمال کاغذی یا دستمال توالت را روی لکه گذاشته تا باقی مانده ی سس را همراه آب گازدار جذب کند. سپس آب سرد را با مقداری مایع ظرفشویی ترکیب و مخلوط کرده و به وسیله ی آن قسمت لک شده ی فرش را شست و شو داده و آن را خشک کنید.

 

روش از بین بردن آدامس از روی فرش

از جمله رایج ترین راه هایی که برای برداشتن آدامس چسبیده شده روی فرش وجود دارد، این است که یک تکه یخ را روی قطعه آدامس کشیده تا باعث شود حالت شلی و چسبندگی آدامس از بین برود. سپس با استفاده از یک چاقو یا قاشق قطعه ی آدامس را از روی فرش برداشته ، و کار را با قطعه ی یخ ادامه داده تا زمانی که چیزی از آدامس را روی فرش تان مشاهده نکنید.

اگر سر پرزهای فرشتان کماکان مقداری از آثار فرش چسبیده بود، می توانید، با قیچی با دقت فراوان به طرزی که به فرشتان آسیب نرسانید ، آدامس را از پرزها چیده و اگر مقدار زیادی از پرزها آدامسی شده بود، می توانید مواردی که در زیر ذکر می شود را نیز امتحان نمایید:

1- مایونز ماده ای است که مالیدن آن روی فرش و لکه ی آدامس باعث می شود که به راحتی آدامس نرم شده و از پرزهای فرش جدا شود.

2- ماده ی دیگر سرکه است که می توانید سرکه را گرم کرده و آن را روی فرش و آدامس بمالید ، سرکه آدامس را در خود حل می کند.

3- سفیده ی تخم مرغ را اگر روی آدامس بمالید، باعث می شود که بعد از گذشت مدتی بتوانید آدامس را آرام آرام از فرش جدا کنید.

4- در آخر می توانید، مایع ظرفشویی را روی آدامس ریخته و نمک را اضافه کرده و با یک چاقو یا هر وسیله ای آدامس را از فرش جدا کنید.

 روش از بین بردن لکه شربت از روی فرش

اگر شربت روی فرش تان ریخت، بی درنگ مراحل زیر را انجام دهید:

قبل از هر چیز با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کرده، سپس با یک اسفنج خیس شده روی محل لک شده ریخته و این عمل را چند بار تکرار کنید تا شربت به طور کامل از روی فرش پاک شود.

اگر کارهای بالا را انجام داده اما جای شربت از بین نرفت می توانید از محلول الکل و سرکه که به نسبت مساوی مخلوط شده اند استفاده کنید و روی لکه بمالید تا کاملا پاک شود.

 

نکات مهم از بین بردن لکه ی روغن و چربی از روی فرش

روغن و چربی از جمله موادی است که به راحتی از روی فرش پاک نمیشود. و باید در طول شست و شو از آب سرد برای شستن لکه استفاده کنید. با سرکه ، الکل ، نشاسته و آمونیاک می توانید لکه را پاک کنید. اما باید دقت کنید که مدت زیادی آن را روی فرش قرار ندهید زیرا باعث پوسیدگی فرش می گردد.

از هر روشی که برای از بین بردن لکه بهره می برید، در نهایت اجازه دهید خشک شود تا بهتری متوجه شوید که فرشتان چقدر تغییر کرده است.

 

روش از بین بردن لکه خون از روی فرش

اگر فرشتان آغشته به خون شد، سریعا به پاک کردن آن اقدام کنید. خونسردی خودتان را حفظ کنید و اگر لکه ای خون روی فرشتان ریخت کسی را سرزنش نکنید! برطرف کردن آن کار سختی نیست، اما نگذارید لکه مقاوم شود. راهکار هایی که می توانید مورد استفاده قرار دهید این است که :

یک پارچه ی تمیز و خشک را روی لکه گذاشته و بر دارید. که هم به اطراف آن سرایت نکند و هم اینکه خود لکه از روی فرش برداشته شده و تنها جای آن بماند.

سپس پارچه را کمی نم دار کنید و روی جای لکه قرار دهید. وقتی احساس کردید چیزی برای سرایت به اطراف باقی نمانده کمی محکم تر روی لکه بکشید.

سپس با استفاده از صابون یا مایع ظرفشویی جای لکه را شست و شو دهید.

زمانی که هنوز لکه ی خون خیس است می توانید کمی نمک یا شکر هم روی آن بریزید. و اجازه دهید با لکه ی جذب کرده ی خود خشک شود. سپس به راحتی با یک برس محل مورد نظرتان را تمیز کنید.

لکه لوازم آرایشی :

لکه رژلب :

ابتدا با استفاده از یک چاقوی تیز مواد را از روی فرش بر میداریم. باقیمانده ان که همان لکه به جا مانده است را پاک میکنیم. در هنگام پاک کردن لکه ، لکه را مالش ندهید زیرا لکه به عمق الیاف فرش میرود و ممکن است لکه بزرگتر شود.دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را در دو فنجان آب گرم مخلوط کنید وبه ان یک قاشق غذاخوری آمونیاک اضافه کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج یا برس نرم آغشته به محلول لکه را پاک کنید. سپس با پارچه تمیز آغشته به آب ساده آن را شستشو دهید تا محلول از فرش خارج شود .اگر لکه باقی مانده است ، مراحل را ادامه دهید تا لکه پاک شود. 

لکه ریمل:

ابتدا تا حدی که ممکن است ریمل را از روی فرش بر میدرایم.مراقب باشید تا لکه به عمق بیشتر فرش نرود و لکه بزرگتر نشود. محلول یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی +دو فنجان آب گرم+یک قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی آماده کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج یا برس نرم مواد را روی لکه بمالید تا لکه پاک شود. زمانی که لکه پاک شد ، با استفاده از یک پارچه تمیز و سفید آغشته به آب سرد محلول مانده را از روی فرش پاک کنید. چون در صورتی که مواد روی فرش باقی بمانند سبب جذب خاک محیط میشوند. 

لکه لاک ناخن:

ابتدا با استفاده از چاقو تا حد ممکن لاک را از روی فرش ماشینی بردارید. مراقب باشید تا از بزرگتر شدن لکه جلوگیری شود. سپس چند قطره استون برای پاک کردن لکه استفاده کنید. البته از قبل مطمئن شوید که استون آسیبی به فرش شما وارد نمیکند. سپس با استفاده از یک پارچه سفید و تمیز لکه را پاک کنید. اگر باز لکه باقی ماند ، از الکل برای پاک کردن لکه استفاده کنید .سپس محل را با آب تمیز و اسفنج پاک کنید. سپس اجازه دهید که فرش در گرمای مستقیم خشک شود. 

روش دیگری نیز وجود دارد ، میتوانید با استفاده از سرکه لاک را پاک کنید. 

 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی